21 C
Tirana
E hënë, 28 Shtator, 2020

Pensionet dhe fjalët “seksi” të propagandës

Nga Pano SOKO Së shpejti do të kemi një rishikim të ligjit të pensioneve, për të rritur përsëri moshën e pensionit - ose e shprehur me fjalët sexy të propagandës,...

Studentë të varfër, pedagogë edhe më të varfër

Nga Artan FUGA Koncepti i varfërisë është shumë i gjerë dhe i ndërlikuar. Unë nuk do të merrem me të. As me varfërimin e kapitalit social të pedagogut të universiteteve...

Pafytyrësia e Ramës, ortakëria e tij me rektorë e dekanë të korruptuar!!

Nga Ergys MËRTIRI Pafytyrësisht Rama vazhdon t’i mëshojë idese se ai është me studentët kundër dekanëve dhe pedagogëve, të cilëve kërkon t’ua faturojë të gjithë situatën. Duke iu hakërryer atyre...

Pse ikën rinia

Nga Adriatik LAPAJ Ndarja sociale e individëve është shumë planëshe. Ajo që është përcaktuese në Shqipëri është raporti me pushtetin. Aftësitë individuale janë të pa përfillshme dhe ajo që e...

Faj ka goja që flet, por faj ka dhe veshi që dëgjon!

Nga Dritan SHANO Zgjerimi i përditshëm, me pjesëmarrje aktive prej dembeli profesionist, i Injorancës Kombëtare përmes mediave, sidomos atyre pamore, është Projekti Politik që po zbatohet në Shqipëri; kjo garanton...

Agonia e një sistemi

Nga AV. Denisa DAKA Skandali në Gjykatën e Fierit, ku të gjithë bashkë pamë sesi një gjyqtar kërkonte para e favore seksuale në këmbim të një vendimi kujdestarie,...

In Memoriam: Për gjyshen e Tomasit të vogël…

Nga Alberina HAXHIJAJ Gjyshërit nuk vdesin kurrë. Thjesht bëhen të padukshëm Gjyshërit nuk vdesin kurrë, bëhen të padukshëm dhe flenë përgjithmonë  në thellësitë e zemrave tona. Edhe sot na mungojnë dhe...

Dom Anton Kçira brenda kornizës sime

Nga Dom Nikë UKGJINI PJESA I Hyrje Të shkruash për të tjerët, është pak sa punë e vështirë, sepse do vendosesh në rolin Zotit gjykues. Por, kur gjykimi bëhet më zemër të...

Vitrinalëpirësit

Nga Edmond TUPJA Në Francë, sidomos me raste festash mbarëpopullore, vendësit, natyrisht në gjuhën e tyre amtare, kur dalin rrugëve vetëm sa për të parë vitrinat e dyqaneve të mëdha...

Pse u preka ne shpirt sot ne shkollë…

Nga Luciano HODO Që nje dite para , filluan porosite nga nena ime .. - Neser eshte minus 7 grade temperatura . Vishu trashe merr shallin ..vish kete...