20 C
Tirana
E diel, 24 Maj, 2020

Përse femrat janë qartësisht më të përsosura se meshkujt

Nga Elis BUBA Unë jam një mashkull, burrë si gjithë të tjerët dhe një shqiptar tipik në shumë aspekte. Fusha ime e përjetshme e studimit është antropologjia dhe kësisoj gjithnjë...

Më shkruan një mikeshë “Jam shtatzanë”!

Nga Indrit VOKSHI Ajo as e fejuar as e martuar, studente. Thashë mos po bën shaka. Po si ndodhi? E pyes. Ndodhi siç ndodh çdo shtatzani e padëshiruar, ma kthen....

Edvin Rama dhe rritja pa plan e numrit të popullsisë

Sa për publikimin e artikujve të mediave të huaja për “parajsën shqiptare” apo “margaritarin e fshehur” të Evropës etj, këto përralla nuk kanë efekt tek një popullsi e cila...

Të jetosh i sheshuar

"Më dëshpëron fakti, se kur bie mbëmja pas perdeve të thuajse çdo shtëpie, mbretëron një telenovelë..." Alma Nikolli Nga Ardian VEHBIU Vij në Tiranë, më hidhen në qafë telenovelat turke. Më...

A qan burri?

Nga Çapajev GJOKUTAJ Fjala ‘burrë’ në shqip përdoret edhe si sinonim i forcës dhe vetpërmbajtjes. Parë kështu burrit nuk i kanë hije të qarat. Madje të qarat e tij në...

Nëse je 20 vjeç, ik nga Shqipëria!

Një djaloshi që sot mbush 20 vjeç do t’i thoja të ikte, të largohej nga Shqipëria. Do t’i thoja të merrte çantën e shpinës, celularin, dy libra dhe pak...

Projektet urbane të Tiranës janë shërbim ndaj oligarkëve

Nga Johannes ESTRADA Projektet “zhvilluese” të Tiranës do të vazhdojnë. Kryebashkiaku Erion Veliaj dhe Ditjon Baboçi, Drejtori i Planifikimit të Territorit në bashkinë e Tiranës, kohët e fundit kanë deklaruar...

Mbretëria e lakmisë, përtacisë, fodullëkut. Të kemi, jo të bëjmë!

Nga Dritan SHANO Besoj se konflikti më i madh, përfundimtar dhe ndëshkues, që kemi ne si Shqiptarë me kohën, të tashmen dhe të ardhmen, me mirëqenien dhe prosperitetin është të...

Shqipërisë i ka ikur truri

Shqipëria renditet në mesin e 15 vendeve për emigracionin e lartë të personave të arsimuar dhe me grada shkencore. Emigrimi i shqiptarëve të arsimuar në vitin 2010 dhe 2011...

Mazreku: E ç’fshat qenka ky?

Nga Altin BAMLLARI 67 km nga Tirana, në Bashkinë e Gramshit, ndodhet një fshat që quhet Mazrek. Është fiks 4,5 km në jug të Digës së Hidrocentralit të Banjës dhe,...