21 C
Tirana
E hënë, 28 Shtator, 2020

Protesta e hatashme: “Ngelsat” kundër diplomave “Vizatim”, “plagjiaturë” dhe “UFO”

Nga Alfred LELA Ka një keqkuptim të madh që buron nga një dashakeqësi me rrënjë te verbëria. Ministrat harrojnë që kanë qenë studentë, deputetët harrojnë që kanë qenë pabreksa, gazetarët...

Dija nuk është treg! Studentët nesër sërish në protestë!

Nga Taulant MUKA Të dashur studentë, ndjehem i lumtur dhe krenar sot kur ju shoh të jeni të bashkuar dhe të kërkoni një arsim cilësor. Ndjehem i lumtur qe ju do...

Refxhei Tola: Një mesazh për të gjitha vajzat dhe gratë

Nga Refxhei TOLA Sot është dita botërore kundër dhunës ndaj gruas, dhe si një femër e re dua të jap një mesazh për çdo mike timen dhe për çdo femër...

Unë armikja e shtetit!

"Jam Elefteri Doraku, 63 vjeç, nënë dhe gjyshe. Kam shitur bileta te stacioni i trenit në atë kohë. Atëherë njerëzia ikte për punë në qytete të tjera të Shqipërisë,...

Pse të rinjtë duhet të jenë më shumë se kurrë fryti i ndryshimit?

Nga Klarisa REXHVELAJ "M'at anë gardhit asgja të re!'-thotë MIGJENI Mes këtyre vargjeve të viteve 1930 vazhdon të lexohet një e vërtetë e hidhur e ralitetit tonë....

Të jesh prind i një fëmije të shëndetshëm në Shqipëri është tashmë një sfidë

Nga Elona CASLLI Unë nuk e njoh Z. Alket Hyseni. U përballa me imazhin dhe emrin e tij disa orë më parë në rrjetet sociale sikundër me keqardhje mësova se...

Një reflektim mbi StartUp-et në Shqipëri

Nga Ledian DROBONIKU Përtej kolonizimit gjuhësor, i cili vjen si pararojë e kolonizimit kulturor, ekonomik e politik (të perandorisë së radhës amerikane, si dikur ajo osmane, pastaj influenca ruse apo...

Rural dhe bujqësor nuk është e njëjta gjë!

Nga Dritan SHANO Shqipëria ka fshat dhe fshatarë, por nuk ka bujqësi. Ky është thjesht një fakt demografik, që tregon se jemi ende një shoqëri rurale, por nuk tregon automatikisht...

Tirana është për vendasit më pak e mundshme se për të ardhurit

Nga Adela RADOVANI Tre muaj më parë po shihja në gazetë lajmërimet për shitjet e shtëpiave në Tiranë. Doja të shihja sa i kisha shanset për një shtëpi timen dhe...

Prishja e banesave në unazë, shkelje e të drejtave të njeriut dhe Kushtetutës

Prishja e banesave në unazë, shkelje e të drejtave të njeriut dhe Kushtetutës Vendimi i qeverisë për të prishur të paktën 317 godina në zonën e Astirit në Tiranë, pa...