20 C
Tirana
E enjte, Shtator 19, 2019

Hipotekat, “gangrena” e Rilindjes!

Nga Qamil GJYREZI ◾◾◾ Para disa ditësh Lideri opozitar Lulzim Basha zhvilloi një takim informal me strukturat e P.D.-së, intelektualë, ish- drejtues të P.D.-së në vite për të biseduar për qëndresën...

GJENETIKA: Në fokus Shoshi, Shala dhe Mirdita

Marrë nga faqja e Gjergj MARKUT ◾◾◾ Antropologji Tradita që kemi trashëguar rreth origjines së këtyre fiseve në të shumtën e rasteve paraqesin tre vëllezër, të cilët nga zona e Pashtrikut...

Rinia, njerëzit do të ikin gjithmonë drejt shpresës, drejt vendeve ku jeta është më...

Nga Rudi EREBARA ◾◾◾ Shoh se ka plasur vu paniku se te rinjte po largohen. Po mire, kur iken te rinjte perpara 30 vjetesh, 20 vjetesh, xhanem perpara 10 vjetesh, pse...

“Ndiz një dritë shprese”

Nga Imzot Giovanni PERAGINE CCRSP Ipeshkvi Titullar i Finiqit Administrator Apostolik i Shqipërisë së Jugut ◾◾◾ Shumë të dashur, prej kohësh po marrim pjesë në vendin tonë, në një debat të fortë politik...

Silvan Polovina: Përkthime, legalizime dhe këshilla juridike për shqiptarët në Itali

Nga Silvan POLOVINA ◾◾◾ Traduzioni Interpretariato Consulenze legal Avrai sempre bisogno di un interprete professionale! Do kesh gjithmonë nevojë për një përkthyes profesional! You will be always in need of a professional translator! Il te foudra toujours un...

“E çfarë se po emigrojnë të rinjtë? Elektriçistë dhe faturino janë punësuar!”

Nga Dea BACKA ◾◾◾ Te gjykosh nese shqiptaret qe kane emigruar, punojne si elektricist,mjek urgjence,sanitare apo kerkues shkencore ky eshte opinion subjektiv, por te pranosh qe ne Shqiperi po ndodh eksodi...

Unë dhe Livia

Nga Elinda SULEJMANI ◾◾◾ Një fjalë e urtë thotë: "Vetëm një teze di të të përqafojë si një nënë, të mbajë sekretet e tua si një motër dhe të të ndihmojë...

Perroi i PalPoçit

Nga Erinda BENDO ◾◾◾ Nje shkrim për një lagje pak të njohur e të harruar Faleminderit banoreve te zones se Ali Demit dhe tregu elektrik per “ndihmen” e tyre modeste, faleminderit...

Sot Tirana është qyteti që në çdo hap të bërtet “IK! Qërohu prej këtej!”

Nga Adela RADOVANI ◾◾◾ Në serialin parodik This is America, Sasha Baron Cohen i maskuar si liberal ekstrem bën një prezantim në këshillin rajonal të një zone thellësisht konservatore "rednecks", për...

Duke pritur Moikomin

◾◾◾ I dashur mik Moikom, Pres çdo ditë me shpresë dhe besim që ndriçimi i syve të tu të zinj të forcohet, zëri yt të bëhet më kumbues, fjala jote e...