11 C
Tirana
E shtunë, Dhjetor 7, 2019

Kam dy fëmijë studentë në Itali, nuk kam paguar asnjë cent!

Nga Ismete Selmanaj LEBA Pashë të gjithë dialogun apo më mirë monologun e KM me studentët e Fakultetit të Gjeologjisë. Pjesa më e madhe ishin profesorë sesa studentë, por kjo...

E solli nga Amerika, e përdori për propagandë, e hodhi në qeli dhe…e nisi...

Nga Blerti DELIJA Në një vend normal perendimor, sot minimalisht do të duhej “të shkonte në shtëpi” Ministri i Shëndetësisë. Sepse sot për mijëra shkodranë po vritet shpresa për zemrat...

Shkrimi i vitit në ShqipNews: Do doja që ai të më njihte!

Nga Adela RADOVANI Ata flasin për terrorin dhe ata flasin për përdhunimin. Unë i shoh dhe i njoh. Dhe brenda sekondës më vjen një goditje nga brenda, një shpërthim kozmik...

Protesta e hatashme: “Ngelsat” kundër diplomave “Vizatim”, “plagjiaturë” dhe “UFO”

Nga Alfred LELA Ka një keqkuptim të madh që buron nga një dashakeqësi me rrënjë te verbëria. Ministrat harrojnë që kanë qenë studentë, deputetët harrojnë që kanë qenë pabreksa, gazetarët...

Dija nuk është treg! Studentët nesër sërish në protestë!

Nga Taulant MUKA Të dashur studentë, ndjehem i lumtur dhe krenar sot kur ju shoh të jeni të bashkuar dhe të kërkoni një arsim cilësor. Ndjehem i lumtur qe ju do...

Refxhei Tola: Një mesazh për të gjitha vajzat dhe gratë

Nga Refxhei TOLA Sot është dita botërore kundër dhunës ndaj gruas, dhe si një femër e re dua të jap një mesazh për çdo mike timen dhe për çdo femër...

Unë armikja e shtetit!

"Jam Elefteri Doraku, 63 vjeç, nënë dhe gjyshe. Kam shitur bileta te stacioni i trenit në atë kohë. Atëherë njerëzia ikte për punë në qytete të tjera të Shqipërisë,...

Pse të rinjtë duhet të jenë më shumë se kurrë fryti i ndryshimit?

Nga Klarisa REXHVELAJ "M'at anë gardhit asgja të re!'-thotë MIGJENI Mes këtyre vargjeve të viteve 1930 vazhdon të lexohet një e vërtetë e hidhur e ralitetit tonë....

Të jesh prind i një fëmije të shëndetshëm në Shqipëri është tashmë një sfidë

Nga Elona CASLLI Unë nuk e njoh Z. Alket Hyseni. U përballa me imazhin dhe emrin e tij disa orë më parë në rrjetet sociale sikundër me keqardhje mësova se...

Një reflektim mbi StartUp-et në Shqipëri

Nga Ledian DROBONIKU Përtej kolonizimit gjuhësor, i cili vjen si pararojë e kolonizimit kulturor, ekonomik e politik (të perandorisë së radhës amerikane, si dikur ajo osmane, pastaj influenca ruse apo...