11 C
Tirana
E shtunë, Dhjetor 7, 2019

Fëmijët, këta mësues të mirë …

Nga Dom Gjergj META ◾◾◾ Kisha rreth gjashtë muaj që isha shuguruar ipeshkëv i Rrëshenit. Në një fshat të dioqezës kishte ndodhur diçka e papëlqyeshme midis meshtarit të zonës dhe një...

Anës dijes, i panxënë…

Nga Dritan SHANO Sot, ne shqiptarët shkojmë në spitale ku nuk shërohet dhe shkolla ku nuk mësohet. Ndërsa gjithnjë do ketë kohë për të rregulluar spitalet, koha për të ndrequr...

Nëse je 20 vjeç, ik nga Shqipëria!

Një djaloshi që sot mbush 20 vjeç do t’i thoja të ikte, të largohej nga Shqipëria. Do t’i thoja të merrte çantën e shpinës, celularin, dy libra dhe pak...

Martirët e Karadakut (1846 – 1848) sipas dokumenteve franceze

Nga Don Lush GJERGJI ◾◾◾ Një fjalë e urtë latine thotë kështu: Kundër fakteve nuk vlejnë argumentet. Dhe ashtu duhet të jetë gjithnjë. Fakti i përndjekjeve të të parëve tanë...

Rinia, njerëzit do të ikin gjithmonë drejt shpresës, drejt vendeve ku jeta është më...

Nga Rudi EREBARA ◾◾◾ Shoh se ka plasur vu paniku se te rinjte po largohen. Po mire, kur iken te rinjte perpara 30 vjetesh, 20 vjetesh, xhanem perpara 10 vjetesh, pse...

Sot Tirana është qyteti që në çdo hap të bërtet “IK! Qërohu prej këtej!”

Nga Adela RADOVANI ◾◾◾ Në serialin parodik This is America, Sasha Baron Cohen i maskuar si liberal ekstrem bën një prezantim në këshillin rajonal të një zone thellësisht konservatore "rednecks", për...

Të qeshim me ne dhe të qajmë për ne

Nga Klodian TOMORRI ◾◾◾ Ajo studentja e Elbasanit ishte ne prag te vendosjes se nje rekordi te pathyeshem boreror dje. Do merrte 27 provime per nje jave dhe kete nuk e...

Prishja e banesave në unazë, shkelje e të drejtave të njeriut dhe Kushtetutës

Prishja e banesave në unazë, shkelje e të drejtave të njeriut dhe Kushtetutës Vendimi i qeverisë për të prishur të paktën 317 godina në zonën e Astirit në Tiranë, pa...

In Memoriam: Për gjyshen e Tomasit të vogël…

Nga Alberina HAXHIJAJ Gjyshërit nuk vdesin kurrë. Thjesht bëhen të padukshëm Gjyshërit nuk vdesin kurrë, bëhen të padukshëm dhe flenë përgjithmonë  në thellësitë e zemrave tona. Edhe sot na mungojnë dhe...

Shqiptarët po i vrasin femrat sot, ku janë feministet?!

Nga Refxhei TOLA Ai dje vrau bashkëshorten dhe kunatën e tij. Një tjetër “ai” vrau vajzën sot. Një e re u vra para pak ditësh në mes të Tiranës. Të gjitha...