11 C
Tirana
E shtunë, Dhjetor 7, 2019

Dy Shqipëritë

Nga Pano SOKO ◾◾◾ "Çuni ku ti lë këto?" "Ça i ke?" "Hiç. Nja dy simite me djathë, një koli ujë, ca biskota." "Ushqimet janë nga krahu andej. Rrofsh." "Asgjë mor bir. Rrofshi ju që...

“Jashtë je një robot, punë, shtëpi dhe gjumë. Nuk ka kafe, miq dhe shokë,...

Nga Rob KORE ◾◾◾ Para disa ditesh bera nje postim statistikor ne lidhje me qytetet dhe shtetet me te jetueshme ne bote. Ne vitin 2019 Viena dhe Melbourne ishin qytetet me te...

Erion Veliaj përpara se te flasë per taksa të reja duhet të fillojë të...

Nga Pano SOKO ◾◾◾ Erion Veliaj përpara se te flasë per taksa të reja duhet të fillojë të tregojë një here ku i ka çuar taksat qe ka marrë deri tani....

“Shqipëria” vrasëse e Adelës dhe Adela vajza ime

Nga Jakup B. GJOÇA ◾◾◾ Adela Nuk ka zemër njeriu që të durojë dhimbjen tënde. Adelë Ti ike nga kjo botë sepse nuk e durove dot këtë Shqipëri të sotme. Adelë, bijë...

Shqiptari mysliman që ndërtoi i vetëm një kishë në moshën 82-vjeçare, në Pukë

Nga Fatjon MERTURI ◾◾◾ Nga fillimi i këtij viti bëri bujë historia e një burri në Spanjë i cili kishte dedikuar gjithë jetën e tij për të ndërtuar një katedrale i...

Në Shqipërinë anti-mjek…

Nga Skerdjan DHULI ◾◾◾ Mjaftoi nje thagme bolshevike e Albin Kurtit kunder sistemit shendetesor ne Kosove, dhe vecanerisht kunder mjekeve, per te shperthyer kudo, perfshi edhe fcb tim, lumi i akuzave,...

Tre mjete manipulimi

Nga At Foti CICI ◾◾◾ Në statutin e ri lexohet një ankth i madh mbi potencialin e reagimeve brendaortodokse ndaj regjimit parakishtar të Kryepeshkopit. Ekziston një frikë e madhe se mos...

Martirët e Karadakut (1846 – 1848) sipas dokumenteve franceze

Nga Don Lush GJERGJI ◾◾◾ Një fjalë e urtë latine thotë kështu: Kundër fakteve nuk vlejnë argumentet. Dhe ashtu duhet të jetë gjithnjë. Fakti i përndjekjeve të të parëve tanë...

Nostalgjia e hapit të parë në skenë ,17 tetor 1983

Nga Luciano HODO ◾◾◾ Adriana Thanasi: Amaneti i kengetares per zerin e saj! Dikur, ne vitet 1920 ne qytetin e bukur te Leskovikut , doli nje yll muzike! Eh mos u çuditni...

Bibla Shqip nga At Simon Filipaj (1994)

◾◾◾ Ka disa muaj që faqja me Biblën shqip përkthyer nga At Simon Filipaj, nuk punon më: http://www.bibla.net/ Si ka mundësi që një vepër e tillë monumentale në gjuhën tonë, të...