23 C
Tirana
E premte, Gusht 23, 2019

GJENETIKA: Në fokus Shoshi, Shala dhe Mirdita

Marrë nga faqja e Gjergj MARKUT ◾◾◾ Antropologji Tradita që kemi trashëguar rreth origjines së këtyre fiseve në të shumtën e rasteve paraqesin tre vëllezër, të cilët nga zona e Pashtrikut...

Trarët në kokat e artistëve

Nga Klodi LEKA ◾◾◾ “Na shkoi jeta bakër e kanaçe, bakër e kanaçe... Na shkoi jeta drogë edhe ilaçe, drogë edhe ilaçe…” Qarkullimi viral i një pamjeje...

Unë dhe Livia

Nga Elinda SULEJMANI ◾◾◾ Një fjalë e urtë thotë: "Vetëm një teze di të të përqafojë si një nënë, të mbajë sekretet e tua si një motër dhe të të ndihmojë...

Hipotekat, “gangrena” e Rilindjes!

Nga Qamil GJYREZI ◾◾◾ Para disa ditësh Lideri opozitar Lulzim Basha zhvilloi një takim informal me strukturat e P.D.-së, intelektualë, ish- drejtues të P.D.-së në vite për të biseduar për qëndresën...

Antikuaret kapicë

Nga Adela RADOVANI ◾◾◾ Me mbylljen* e Bibliotekës Kombëtare në Tiranë, biznesi i librit të përdorur njohu një rritje të paparashikueshme. Mundet fare mirë të kishte ndodhur kjo rritje edhe pa...

Kurrë nuk e kam parë Tiranën në gjendje më të tmerrshme!

Nga Erjona MOURLON ◾◾◾ Hajde shiko sa bukur eshte bere ketu e atje...! E kane rregulluar,nuk njihet Tirana...! Degjoj perdite keto! Aty ku jane rregulluar gjera, zakonisht nuk banojne shume njerez, por...

Silvan Polovina: Përkthime, legalizime dhe këshilla juridike për shqiptarët në Itali

Nga Silvan POLOVINA ◾◾◾ Traduzioni Interpretariato Consulenze legal Avrai sempre bisogno di un interprete professionale! Do kesh gjithmonë nevojë për një përkthyes profesional! You will be always in need of a professional translator! Il te foudra toujours un...

Një urim prekës i Mishel Koçiut

Numri 9 është numri im. Kam numra të dashur që përfaqësojnë data shumë të rëndësishme për mua. Por 9 korriku është kryedata: quhet Xhulia! Ime bijë! Për mua, të...

Rinia, njerëzit do të ikin gjithmonë drejt shpresës, drejt vendeve ku jeta është më...

Nga Rudi EREBARA ◾◾◾ Shoh se ka plasur vu paniku se te rinjte po largohen. Po mire, kur iken te rinjte perpara 30 vjetesh, 20 vjetesh, xhanem perpara 10 vjetesh, pse...

Mediat serbe: Vajzat nga Serbia bëjnë seks me para me shqiptarët dhe ushtarët e...

◾◾◾ Portali serb Kurir.rs para një kohe ka bërë një hulumtim sipas të cilit vajzat nga Serbia, kryesisht nga Nishi por edhe Kurshumlia, bëjnë seks me para me djem shqiptarë...