9 C
Tirana
E shtunë, Shkurt 23, 2019

A keni motra ju që thoni “Shuj moj, vet e ke meritu” ?

Nga Entela SAHITI Në një shoqëri si e jona është vështirë edhe të mbrohesh. Veç masakrës seksuale dhe asaj psikologjike nga kryerësit e veprave, cikat dhe gratë tona duhet te...

Safete Malaj: I ka mbaruar dënimi por e moshuara mbahet në burg edhe pas...

Top Story solli ekskluzivisht historinë e Safete Malajt, një e moshuar 77 vjeçare. Ajo ka bërë një krim pa dashje në vitin 2005, ndaj vajzës së saj. “Unë ndodhëm këtu,...

A duhen vendosur apo jo çmime të reja për stomatologët?

Nga Klarisa F. REXHVELAJ "Urdhri i Stomatologut" ka propozuar prej kohësh disa çmime dysheme për shërbimet dentare . Çmimet e vendosura rezultojnë të jenë më të larta se aktualet duke...

Suksese grevës së FShS-së të Universitetit të Tiranës

Nga Qamil GJYREZI Fakulteti shkencave sociale është një ndër fakultetet më të mira të Universitetit të Tiranës. Mbas viteve 90-të me demokratizimin e vendit ky fakultet ka bërë hapa përpara...

Edi Ramës, por pa e marrë shumë seriozisht

Nga Mark MARKU Kryeministri Edi Rama u ka sugjeruar studentëve të mi që të më bëjnë tre pyetje të cilat janë pak a shumë këto: A jam unë dakord për rivlerësimin...

Mos e kritikoni Halil Kastratin

Nga Ilir MUHARREMI Ky njeri ndihmon dhe vazhdon t’i ndihmoj njerëzit, asgjë nuk fiton si këmbim. Përveç ndihmës financiare ai ju ofron edhe ndihmë shpirtërore. E sulmojnë ca mace duke mjaulluar...

Një përrallë nga e tashmja…

Nga Kujtim XHAJA Sot do të shkruaj për një ngjarje që më ka tronditur thellë… Kjo ndodhi më ka ndryshuar krejtësisht botëkuptimin që kisha për gjërat… E premte… Një ftesë e pazakontë...

A luajmë shpiash ?

Nga Elona CASLLI “ A luajmë shpiash ? “ është një pyetje që ka shoqëruar secilin prej nesh në fëmijërinë e tij. Ndonëse, të them të drejtën, në ditët e...

Lisat që u bënë shkurre dhe uji që shitet

Nga Dom Gjergj META Ndërsa lëviz nëpër dioqezën ku Zoti ka dashur të jem, dhe dioqeza e Rrëshenit përfshin jo vetëm Mirditën, por edhe Dibrën Bulqizën, Klosin dhe Matin, më...

Mafia shqiptare – Një mit i rrezikshëm

Nga Anna SERGI Muajt e fundit, për të mos thënë vitet e fundit, media britanike ka raportuar vazhdimisht pretendimet e ngritura nga agjencitë ligjzbatuese për një shtim të ndjeshëm të...

Qëndroni të Lidhur me ShqipNews

50,491FansaPëlqeje
7,486NdjekësitNdjek
60,000NdjekësitNdjek
104NdjekësitNdjek
5,075AbonentëAbonohu
- Reklamoni ketu -

Të Fundit

Protesta e 16 Shkurtit edhe për pronën dhe dinjitetin e përdhunuar nga Rilindja!

Nga Qamil GJYREZI Ish-pronarët dhe ish-të persekutuarit janë trajtuar shumë keq në këto vite të qeverisjes së Rilindjes. Qeveria Rama e tregoi me fakte se...

Ndahet nga jeta në moshën 102 vjeçare akademiku dhe albanologu i famshëm Idriz Ajeti

Ka ndërruar jetë më 13 shkurt 2019 në Prishtinë, në moshën 102 vjeçare, albanologu, gjuhëtari e intelektuali, pedagogu dhe veprimtari i palodhshëm në zhvillimet...

Nuk mjafton vetëm me dashtë, duhet edhe me ditë!

Angazhimi i MEMO në ndërtimin e Memorialit të Fëmijevë të vdekur në Kampin e Internimit Tepelenë, nuk është rastësor, spontan apo dëshirë e...