16 C
Tirana
E hënë, 25 Maj, 2020

Gjeji vend atij gishti zoti ambasador!

Nga Ylli MANJANI ◾◾◾ Këtë fyerje nuk ta kishim borxh. As ndonjë kusur nuk të kërkoi njeri! Të qenit diplomat nuk të jep të drejtë të fyesh askënd në shtetin ku shërben!...

Kur oficeri i kufirit Koço Danaj, detyroi Enverin në vitin 1974 të ndalonte filmin...

Nga Dashnor KALOÇI ◾◾◾ Brezi i shqiptarëve që kanë qenë në moshë të rritur në fillimin e viteve ’70-të e kujtojnë fare mirë se si thyheshin sportelet e biletave dhe dyert...

Ndal rikthimit në pushtet të kriminelëve të Sigurimit të Shtetit!

Nga Nebil ÇIKA ◾◾◾ Deklaratë Ekspertja e Sigurimit të Shtetit autorja e ekspertizës që çoi në pushkatim poetin Genc Leka kandidat për anëtare e Këshillit Kombëtar të Radio-Televizionit. Aktualisht procedura është në...

Këta nuk bëhen njerëz…

Nga Nebil ÇIKA ◾◾◾ Barbarite komuniste ne kete vend nuk kane fund. Keto jane varret e martirëve te masakrës komuniste te Matjanit ne Varrezat e Deshmorëve ne Lushnje , të vrarë...

A e dini çfarë kompetencash ka Ministri i Brendshëm?

Nga Kastriot DERVISHI ◾◾◾ Pas vendimit të shkallës së parë për dënimin e ish ministrit Saimir Tahiri për “shpërdorim detyre”, mirë është që opinioni të dijë çfarë kompetencash ka ai dhe...

Fashistët e kuq sulmojnë Mbretin Zog dhe gjithë të djathtën shqiptare

Nga Indrit VOKSHI ◾◾◾ Ju përshëndes të gjithëve! Dhunimi i bustit të Mbretit Zogu I sot në Tiranë përbën veprim ordiner, vandal, anti-qytetar i cili dëshmon se ideologjia komuniste, deformimi dhe fabrikimi...

Paturpësia e një zonje të turpshme

Nga Indrit VOKSHI ◾◾◾ Shqipëria - thotë zonja Topalli - sundohet nga katër persona. Ka parasysh Meta, Rama, Basha, Berisha. Me e pyt, thotë jo, se kam për Berishën. I katërti...

Dramaciteti i kotë i dy tullumbaceve të Rilindjes

Nga Kristi PINDERI ◾◾◾ Po shikoj Ramen te beje teater tani, po ben sikur po menaxhon nje krize. I hidhet ai mashtruesi i Tiranes edhe i thote qe tek ne (ne Tirane)...

Do i kisha dënuar krimet akademike

Nga Indrit VOKSHI ◾◾◾ Një pedagog i një universiteti shqiptar u jep studentëve leksion të shkruar ku shkruhet se kryeministri i rrëzuar nga pushteti Ahmet Zogu dhe kryeministri i Serbisë Nikola...

SHBA dhe Britania: Pse nuk u dënua Tahiri?!

Nga Mili XHANI ◾◾◾ Ç’paska qenë ky Sajmir Tahiri si një “magazinë” me videopërgjime sa i ka futur frikën krejt mazhorancës, qeverisë, kryeministrit, pse jo edhe opozitës! Reagime të ashpra nga ndërkombëtarët...