Shije e re: Ëmbëlsira-palapetë me kajsi

0

Përpiquni të gatuani palapeta unike me shijen e të cilave vërtet do të kënaqeni.

Nevojiten:

▪ 300 – 400 g qumësht
▪ 3 vezë
▪ 100 – 150 g miell
▪ pak kripë
▪ 50 ml vaj

Përgatitja:

Tundni vezët, shtoni qumështin dhe miellin, pak kripë dhe ngjisheni brumin të bëhet pak më i trashë se për palapeta klasike.

Tepsinë lyeni me vaj dhe futeni në furrë të nxehur. Qitni në tepsi, pastaj radhisni pemët (kajsitë).

Piqeni në 200 gradë rreth 40 minuta.

Ëmbëlsirës-palapetës së pjekur qitni sheqer pluhur, transmeton Telegrafi.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here