4 C
Tirana
E hënë, 16 Dhjetor, 2019

Aksi qesharak antiperëndimor Surrel-Beograd

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Pas nëntë kushteve të ashpra të Gjermanisë, tashmë të vulosura edhe nga Bundestagu , vjen edhe refuzimi i fortë i Francës dhe Hollandës, të cilët janë shprehur...

Ndërhyrja amerikane që po shpëton Ballkanin

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Sa herë që vëmendja e Perëndimit largohet nga Ballkani, kemi gjithmonë një rritje të rolit të Beogradit në rajon, thënë ndryshe një rritje të influencës ruse në...

Refuzimi i katërt dhe përfundimtar i perëndimit për Edi Ramën

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Është mbase ndër rastet më të rralla në historinë e Bashkimit Europian, që Unioni brenda një kohe kaq të shkurtër i jep një vendi mundësinë e hapjes...

Pse nuk duhet çensuruar gojështhurja në parlament e Edi Ramës?

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Diarreja e kryeministrit sot në parlament ishte burim neverie për shumë miq dhe kolegë, me të cilët vrisnim mendjen se çfarë mund të bënim për ta mbrojtur...

Fatin e Ramës nuk mund ta ndryshojë dot më askush

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Menjëherë pas turpit të 30 Qershorit, Edi Rama po përballet me një ofensivë të paprecedentë nga faktori perëndimor, i cili pas radiografisë së ashpër të BILD dhe...

Shpulla e fortë e Amerikës kundër “opozitës së re” dhe mercenarëve të...

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Dje, kaloi pothuajse pa u vënë re një nga deklaratat më të rëndësishme të Ambasadës Amerikane në Shqipëri në lidhje me liderin e Partisë Demokratike z. Lulzim...

Shishja e katërt bosh e shampanjës së negociatave

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Ashtu si në çdo dështim, edhe për dështimin e hapjes së negociatave Rama e ka bërë gati skenarin e fshehjes së pafuqisë së tij, me anë...

Asnjë i vdekur nga tërmeti, përveç qeverisë

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Sigurisht që është naive të akuzohet qeveria për rënien e tërmeteve. Tërmetet janë një fenomen i pa parashikueshëm kudo në botë, madje edhe në vendet e zhvilluara....

10 kushtet si dhjetë hapat për të dorëzuar pushtetin me procedurë

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Nuk ka ndodhur në asnjë rast një presion kaq i hapur i Perëndimit mbi një qeveri, përveç asaj të vitit të mbrapshtë 1997. Thirrja e Ramës në...

Pse Rama kërkon me çdo kusht një “marrëveshje” me Lulzim Bashën?

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Në datën 1 Prill ,2013, lideri i Opozitës Edi Rama, me sytë e errur nga pushteti, dhe nga frika e dështimit, u ul në gjunjë...