5 C
Tirana
E diel, 23 Shkurt, 2020

Histeria e sinkronizuar kundër Opozitës

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Histeria që shpërtheu në mënyrë të sinkronizuar kundër Opozitës ditën kur u sulmuan barbarisht banorët e Astirit , edhe kësajrradhe shpërtheu nga të njëjtët mercenarë. Ishin po...

Turfullimat e një diktatoruci që po jep shpirt

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Për të kuptuar thelbin kësaj rrumpalle që po ndodh sot në Shqipëri, e cila filloi stuhishëm si me buton, menjëherë pas shpalljes së vendimit për bllokimin e...

Retë e zymta të mini Jugosllavisë mbi kombin shqiptar

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Vendimi për të marrë pjesë në një aleancë anti-shqiptare të udhëhequr nga Beogradi, menjëherë pas bllokimit të integrimit, si presion i hapur ndaj Perëndimit, është një sinjal...

“Turi i Shpresës” faza e fundit e projektit të Lulzim Bashës

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Nuk ka ndryshuar asgjë në projektin politik dhe qëndrimin e Lulzim Bashës, megjithë ngazëllimin e tellallëve të pushtetit për ta trajtuar si të tillë. Ashtu siç edhe...

Përpjekja e dështuar për të fshehur përplasjen me Perëndimin

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Kjo përplasje që po ndodh me qëndrimin e hapur të SHBA dhe Bashkimit Evropian kundër qeverisë shqiptare është e paprecedentë dhe në terma afatgjatë e pariparueshme, si...

Rrjeta kineze 5G e Huaweit që ka kapur kryeministrin

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Presidenti Amerikan z. Donald Trump e ka shpallur Kinën si rrezik kryesor potencial të interesave amerikane, ndaj ka filluar menjëherë një luftë tregtare me të. Shumë analistë...

Përpjekja e dështuar e z. Palmer për të mjegulluar qëndrimin zyrtar amerikan në lidhje...

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Menjëherë pas deklaratës së të nominuarës së Presidentit Trump , ambasadores Yuri Kim para senatit amerikan, vjen një deklaratë krejt e panevojshme e z. Palmer rreth situatës...

Dy arsye pse Rama po e vonon dorëheqjen

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Pas bllokimit të dhunshëm të integrimit europian si dhe pas qëndrimit të prerë amerikan të shpallur nga ambasadorja Yuri Kim dhe ndihmës-sekretari amerikan i Shtetit për çështje...

Shpulla e parë zyrtare e ambasadores amerikane për Ramën

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Më në fund erdhi dhe ajo që të gjithë shqiptarët prisnin me padurim: vendimi dhe angazhimi amerikan për zgjidhjen e rrugës pa krye ku e kishte futur...

Tymi i zi i bllokimit të negociatave

Nga Red VARAKU ◾◾◾ 8 Qershori ishte dita kur në Shqipëri ndodhi dhe kthesa e madhe e qëndrimit të faktorit perëndimor në Shqipëri në lidhje me krizën shqiptare. Ndërkohë në 5...