5 C
Tirana
E diel, 23 Shkurt, 2020

Zemërimi që mund të sjellë ndryshime politike

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Situata në zonat e goditura nga tërmeti është në prag shpërthimi. Raportohet që me qindra familje kanë mbetur në mes të katër rrugëve, të braktisur në mëshirë...

‘Asnjë qindarkë qeverisë’! Refreni qytetar që ngriti në këmbë kryeministrin hajdut!

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Ky tërmet do të mbetet gjatë në kujtesë si një nga tërmetet më shkatërrues që ka goditur ndonjëherë Shqipërinë, sepse ka shkaktuar një nga katastrofat më të...

Kapitullim total

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Ajo çka nuk bën vaki askund tjetër në raste të tilla të emergjencës së jashtëzakonshme, është paaftësia totale e shtetit për tu përballur me situatën dhe sulmet...

Welcome Lulzim Basha!

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Rezoluta e Partive Popullore Europiane është prova e qartë dhe më e pakundështueshme që z. Lulzim Basha, tashmë gëzon një mbështetje të jashtëzakonshme ndërkombëtare. Kjo rezolutë konfirmoi...

Pse të gjithë diktatorët duan ‘ta kapin’ me çdo kusht Gjykatën Kushtetuese?

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Kur Gjykata Kushtetuese e Perusë kishte deklaruar se ishte gati të merrte një vendim, që do t’i ndalonte diktatorit peruan Alberto Fujimori kandidimin për një mandat të...

Opozita ia ka dalë të shpëtojë demokracinë dhe të sjellë shpresë

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Shumë autorë bashkëkohorë, ndër ta dy profesorët e nderuar të Universitetit të Harvard Daniel Ziblatt dhe Steven Levitsky, argumentojnë se jetojmë një kohë ku po shikojmë gjithnjë...

Pse ka akoma qytetarë që nuk arrijnë ta besojnë kapitullimin e kryeministrit shqiptar?

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Ndër fenomenet e çuditshme që ka prodhuar ky regjim është egzistenca e një çoroditjeje dhe mpirjeje fatale të një pjese të opinionit publik në lidhje me krizën...

Shembja e mitit ‘të pathyeshmërisë’ për kryeministrin

Nga Red VARAKU ◾◾◾ E gjithë makineria e propagandës së kryeministrit është në zi pas thirrjeve të sinqerta, krejt të natyrshme dhe të paorganizuara të tifozëve kuqezi. Përveç disa tellallëve, që...

Mini Jugosllavia! Ideja që vdiq pa lindur akoma

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Menjëherë pas bllokimit të integrimit nga Bashkimi Europian , Rama bashkë me aleatin e tij serbomadh Vuçiç , nën frymën e një ‘revolte antieuropiane’ u angazhua në...

Pse ky insistim për Arta Vorpsin?

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Pa pasur asnjë paragjykim për Arta Vorpsin, mjafton betimi i saj përballë një notereje në vend të betimit tek Presidenti i Republikës, për të bindur këdo që...