28 C
Tirana
E martë, 4 Gusht, 2020

Arratisje nga liria

Nga Red VARAKU Psikologu dhe sociologu gjerman Erich Fromm, në librin e tij “Arratisje nga Liria”, shpjegon që njerëzit janë gati për të hequr dorë vullnetarisht nga liria e...

Thertorja orbitale e krimit

Nga Red VARAKU Prej vitesh ishte kthyer në traditë, që kandidatët e të gjitha partive të takonin bosë të drogës dhe të krimit për të siguruar sa më shumë vota,...

Erjon Veliaj dhe revolucioni “i heshtur” i të majtës

Nga Red VARAKU Erjon Veliaj nuk duhet kurrsesi të nënvlerësohet. Do të ishte një gabim fatal . E kanë bërë shumë në partinë socialiste ,por është i njohur fundi i...

Rrenat e Ramës dhe kundërpropaganda e munguar e opozitës

Nga Red VARAKU Rama, përmes një stili Oruellian, u kërkon shqiptarëve të mos u besojnë “gojëve të liga“, realitetit të shëmtuar që ata shikojnë dhe dëgjojnë çdo ditë me sytë...

Në emër të popullit!

Nga Red VARAKU Një luftë e re klasash po shfaqet në horizontin e trazuar të shoqërisë shqiptare, një luftë e pamëshirshme por e pashpallur, midis Elitës së Vërtetë shqiptare dhe...

Shqipëria ,një shtet i falimentuar

Nga Red VARAKU Shqipëria po merr me shpejtësi trajtat dhe formën e një shteti të falimentuar. Triniteti i korrupsionit , pandëshkueshmërisë dhe dhunës është kthyer në mallkimin më të...

Intelektuali si krimb

Nga Red VARAKU Kriza politike shqiptare është së pari krizë mendimi, që vjen si pasojë e mungesës së një elementi shumë të rëndësishëm për një shoqëri, mungesa e një intelektuali...

Eksitimi ideologjik i të majtës

Nga Red VARAKU Deklaratat e Edi Ramës dhe Ditmir Bushatit tregojnë krizën e thellë të së majtës shqiptare, tregojnë fazën e rrezikshme dhe te sëmurë ku ka hyrë ajo. Me...