10 C
Tirana
E premte, Dhjetor 13, 2019

Opozita ia ka dalë të shpëtojë demokracinë dhe të sjellë shpresë

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Shumë autorë bashkëkohorë, ndër ta dy profesorët e nderuar të Universitetit të Harvard Daniel Ziblatt dhe Steven Levitsky, argumentojnë se jetojmë një kohë ku po shikojmë gjithnjë...

Pse edhe vetë socialistët po e braktisin anijen që po mbytet të rilindjes?

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Pëplasja me Perëndimin dhe Europën ka qenë gjithmonë fatale për çdo kryeministër shqiptar. Kushdo që e ka provuar ka thyer kokën . Kjo kështu ka qenë, kështu...

Situata në Shijak është shumë e rëndë

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Falë Zotit nuk pati viktima, por fatkeqësisht sipas ekspertëve minimalisht gati 90% e pallateve dhe një numër i madh shtëpish janë vlerësuar si të pabanueshme, pa llogaritur...

Të gjitha alibitë kanë rënë

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Ka plot njerëz, midis tyre edhe nga ata politikisht ‘asnjanës’, që ia njohin si sukses të madh Ramës, faktin që rri paturpësisht akoma në pushtet edhe pas...

Histeria e sinkronizuar kundër Opozitës

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Histeria që shpërtheu në mënyrë të sinkronizuar kundër Opozitës ditën kur u sulmuan barbarisht banorët e Astirit , edhe kësajrradhe shpërtheu nga të njëjtët mercenarë. Ishin po...

Z. Rama dhe qeveria e tij janë ilegjitime

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Ky është thelbi i krizës. Me përgjimet e Zërit të Amerikës dhe BILD shqiptarët dëgjuan me veshët e tyre që z. Rama nuk i ka fituar zgjedhjet,...

Si po vdes demokracia në Shqipëri ?

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Demokracia nuk mbaron më si dikur në një çast, me anë të një grushti shteti, por vdes ngadalë dhe në mënyrë sistematike nëpërmjet dobësimit dhe më pas...

Thonjtë e pisët mbi trupin që po jep shpirt të Shqipërisë

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Edhe pse i dështuar dhe i diskretituar si hajdut psiqik, ai vazhdon të na qeverisë .Edhe pse i delegjitimuar nga Zëri i Amerikës dhe gjermanët e BILD...

Beteja pa kompromis e Opozitës ringjalli vlerat perëndimore në Shqipëri

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Opozita po bën ndoshta një ndër betejat më të rëndësishme dhe më heroike që ka bërë ndonjëherë. Një betejë, që mund të krahasohet për nga përmasat...

Si po vdes demokracia në Shqipëri ?

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Demokracia nuk mbaron më si dikur në një çast, me anë të një grushti shteti, por vdes ngadalë dhe në mënyrë sistematike nëpërmjet dobësimit dhe më pas...