5 C
Tirana
E diel, 23 Shkurt, 2020

Shqipëria ,një shtet i falimentuar

Nga Red VARAKU Shqipëria po merr me shpejtësi trajtat dhe formën e një shteti të falimentuar. Triniteti i korrupsionit , pandëshkueshmërisë dhe dhunës është kthyer në mallkimin më të...

Erjon Veliaj dhe revolucioni “i heshtur” i të majtës

Nga Red VARAKU Erjon Veliaj nuk duhet kurrsesi të nënvlerësohet. Do të ishte një gabim fatal . E kanë bërë shumë në partinë socialiste ,por është i njohur fundi i...

Eksitimi ideologjik i të majtës

Nga Red VARAKU Deklaratat e Edi Ramës dhe Ditmir Bushatit tregojnë krizën e thellë të së majtës shqiptare, tregojnë fazën e rrezikshme dhe te sëmurë ku ka hyrë ajo. Me...

Përpjekja e dështuar e z. Palmer për të mjegulluar qëndrimin zyrtar amerikan në lidhje...

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Menjëherë pas deklaratës së të nominuarës së Presidentit Trump , ambasadores Yuri Kim para senatit amerikan, vjen një deklaratë krejt e panevojshme e z. Palmer rreth situatës...

Arratisje nga liria

Nga Red VARAKU Psikologu dhe sociologu gjerman Erich Fromm, në librin e tij “Arratisje nga Liria”, shpjegon që njerëzit janë gati për të hequr dorë vullnetarisht nga liria e...

Intelektuali si krimb

Nga Red VARAKU Kriza politike shqiptare është së pari krizë mendimi, që vjen si pasojë e mungesës së një elementi shumë të rëndësishëm për një shoqëri, mungesa e një intelektuali...

A e përfaqëson Partia Demokratike të djathtën?

Nga Red VARAKU Një nga tezat që ushqen, që prej themelimit një debat kundër Partisë Demokratike është dyshimi që ngrihet në lidhje me përkatësinë ideologjike të saj pra:- ‘A...

Uragani amerikan! Amerika përfundimisht nuk i njeh zgjedhjet e 30 Qershorit

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Për ‘meraklinjtë’ e politikës, Perëndimi i kishte dhënë shenjat, që e kishte braktisur kryeministrin më të korruptuar të historisë së Shqipërisë,Edi Ramën. Shenja e parë ishte emërimi...

Shembja e mitit ‘të pathyeshmërisë’ për kryeministrin

Nga Red VARAKU ◾◾◾ E gjithë makineria e propagandës së kryeministrit është në zi pas thirrjeve të sinqerta, krejt të natyrshme dhe të paorganizuara të tifozëve kuqezi. Përveç disa tellallëve, që...

Kur Astriti tradhton Patozin

Nga Red VARAKU Pas gjashtë vitesh sulmi dhe pabesie guerrilase, Astrit Patozi më në fund vendosi të dalë hapur kundër Partisë Demokratike dhe Lulzim Bashës. Nga gjithë arsenali i sulmit...