12 C
Tirana
E mërkurë, Nëntor 20, 2019

Mini Jugosllavia! Ideja që vdiq pa lindur akoma

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Menjëherë pas bllokimit të integrimit nga Bashkimi Europian , Rama bashkë me aleatin e tij serbomadh Vuçiç , nën frymën e një ‘revolte antieuropiane’ u angazhua në...

Pse ky insistim për Arta Vorpsin?

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Pa pasur asnjë paragjykim për Arta Vorpsin, mjafton betimi i saj përballë një notereje në vend të betimit tek Presidenti i Republikës, për të bindur këdo që...

Histeria e sinkronizuar kundër Opozitës

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Histeria që shpërtheu në mënyrë të sinkronizuar kundër Opozitës ditën kur u sulmuan barbarisht banorët e Astirit , edhe kësajrradhe shpërtheu nga të njëjtët mercenarë. Ishin po...

Turfullimat e një diktatoruci që po jep shpirt

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Për të kuptuar thelbin kësaj rrumpalle që po ndodh sot në Shqipëri, e cila filloi stuhishëm si me buton, menjëherë pas shpalljes së vendimit për bllokimin e...

Retë e zymta të mini Jugosllavisë mbi kombin shqiptar

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Vendimi për të marrë pjesë në një aleancë anti-shqiptare të udhëhequr nga Beogradi, menjëherë pas bllokimit të integrimit, si presion i hapur ndaj Perëndimit, është një sinjal...

“Turi i Shpresës” faza e fundit e projektit të Lulzim Bashës

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Nuk ka ndryshuar asgjë në projektin politik dhe qëndrimin e Lulzim Bashës, megjithë ngazëllimin e tellallëve të pushtetit për ta trajtuar si të tillë. Ashtu siç edhe...

Përpjekja e dështuar për të fshehur përplasjen me Perëndimin

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Kjo përplasje që po ndodh me qëndrimin e hapur të SHBA dhe Bashkimit Evropian kundër qeverisë shqiptare është e paprecedentë dhe në terma afatgjatë e pariparueshme, si...

Rrjeta kineze 5G e Huaweit që ka kapur kryeministrin

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Presidenti Amerikan z. Donald Trump e ka shpallur Kinën si rrezik kryesor potencial të interesave amerikane, ndaj ka filluar menjëherë një luftë tregtare me të. Shumë analistë...

Përpjekja e dështuar e z. Palmer për të mjegulluar qëndrimin zyrtar amerikan në lidhje...

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Menjëherë pas deklaratës së të nominuarës së Presidentit Trump , ambasadores Yuri Kim para senatit amerikan, vjen një deklaratë krejt e panevojshme e z. Palmer rreth situatës...

Dy arsye pse Rama po e vonon dorëheqjen

Nga Red VARAKU ◾◾◾ Pas bllokimit të dhunshëm të integrimit europian si dhe pas qëndrimit të prerë amerikan të shpallur nga ambasadorja Yuri Kim dhe ndihmës-sekretari amerikan i Shtetit për çështje...