12 C
Tirana
E enjte, Tetor 24, 2019

Reforma zgjedhore, Lulzim Basha dhe Glover!

Nga Qamil GJYREZI ◾◾◾ Zgjedhjet e parakohëshme janë zgjidhja e vetme për shpëtimin e demokracisë dhe ruajtjen e stabilitetit në Shqipëri! Situata politike në vend është shumë e rëndë, sidomos mbas Jo-së...

Real-politika ose “xhaketat e vjetra” të opozitës së bashkuar!

Nga Qamil GJYREZI ◾◾◾ Para disa ditësh botova një shkrim on-line të titulluar “Zgjedhjet në Kosovë ose xhaketat e vjetra në PD dhe opozitë”. Në këtë shkrim nuk kam përmendur emra...

Pinter dhe Handke nuk mund ta ndalojnë të ardhmen e Kosovës!

Nga Qamil GJYREZI ◾◾◾ Këto ditë lexova në media indinjatën me të drejtë të disa intelektualëve dhe akdemikëve në Kosovë për nominimin e prozatorit Peter Handke me cmimin Nobel në...

Zgjedhjet në Kosovë dhe “xhaketat” e vjetra në PD dhe opozitë në Shqipëri!

Nga Qamil GJYREZI ◾◾◾ Zgjedhjet në Kosovë ishin një hap i madh për zhvillimet demokratike në këtë shtet të ri të Europës. Zgjedhjet në Kosovë na dhanë një leksion demokracie, për nga...

Rilindja mbështet drogën!

Nga Qamil GJYREZI ◾◾◾ Në këto 6 vite të qeverisjes së tij, Edi Rama dhe Rilindja mbështetën dhe promovuan hajdutë, të inkriminuar dhe kriminelë në të gjitha nivelet e pushtetit, parlament...

PD, zgjedhjet dhe aspirata europiane!

Nga Qamil GJYREZI ◾◾◾ Mbas një reflektimi gadi dy mujor, P.D. do të fillojë pregatitjet elektorale për zgjedhjet e parakoheshme lokale dhe kombëtare dhe aksionin politik për rrëzimin pa kushte...

Zgjohuni shqiptarë, ndërkombëtarët nuk janë magjistarë!

Nga Qamil GJYREZI ◾◾◾ Kryetari i P.D.-së dhe lideri i opozitës Lulzim Basha në takimin e sotëm në Shkodër i’u bëri thirrje, jo vetëm shkodranëve por të gjithë shqiptarëve që të...

Edi Rama “ka dalë” nga faza!

Nga Qamil GJYREZI ◾◾◾ Mendja, truri i njeriut është shumë delikat dhe organizon jetën tonë, mendimet, idetë, gjuhën, sjelljet tona! Normalët ndahen nga një “cipë e hollë milimetrike”nga anormalët! Normalët kanë ndjenja...

Edi Rama, pengmarrës dhe i marrur peng!

Nga Qamil GJYREZI ◾◾◾ Edi Rama është pengu i bëmave të tij në këto 6 vite qeverisje të Rilindjes! Edi Rama është pengu i krizës së përfaqësimit në Shqipëri! Tre nga...

Elitat në PD, Tomorr Alizoti dhe Gjermania partnere strategjike!

Nga Qamil GJYREZI ◾◾◾ Para disa ditësh lexova një opinion me titull: “Gjermania duhet të jetë një partnere strategjike në të ardhmen për Shqipërinë”! Më pëlqeu shumë ideja e opinionit, por të...