24 C
Tirana
E martë, 11 Maj, 2021

Ne duam t’ia hapim Shqipërise rrugën drejt EU. Por, shqiptarët duhet ta dinë, se...

Nga Norbert LAMMERT ◾◾◾ Jonila GODOLE:Nder fjalimet me frymezuese te ketij viti do mbetet diskutimi i ish-kryetarit legjendar te Bundestagut gjerman dhe presidentit aktual te Fondacionit Konrad Adenauer, prof. Norbert Lammert...

Paralelja midis hartës ballkanike të Niko Kotzias dhe hartës së mini-Shengenit në Ohër

Nga Mal BERISHA ◾◾◾ Më 15 qershor 2015, në Kolegjin e Shën Andonit, në sallën e SEESOX (South East Europian Studies ne Oxford) do të ligjëronte Ministri i Jashtëm Grek,...

Don Kishoti i Tiranës ia ofron Shqipërinë Serbisë!

Nga Gani MEHMETAJ ◾◾◾ Është hera e dytë brenda tetëdhjetë vjetësh që zyrtarët shqiptarë bëjnë përpjekje ta fusin Shqipërinë në Serbi. Një herë ishte Enver Hoxha ai që e luti Josip...

Ku ishte Opozita?!

Nga Besar LOGU ◾◾◾ Imagjinoni për një moment sikur opozita të mos mbështeste kauzën e banorëve të Astirit! 1▪️Askush nuk do merrte vesh të vërtetën dhe se çfarë vjedhje galopante po bënte...

Aksioni i “Vetëvendosjes” për të mos trazuar pushtetin e Edvin Ramës

Nga Ilir NIKOLLA ◾◾◾ Në treg ka dalë sot edhe nisma populiste e krahut politik të Vetëvendosjes në Tiranë për të mbajtur një marshim në Tiranë, me 28 nëntor, një marshim...

Grida Duma kryeministre e PD-së?!

Nga Indrit VOKSHI ◾◾◾ E kam përmendur edhe më parë një fjali të spiunit më të famshëm, Kim Filbi, ku ai shkruan se çdo shërbim sekret ka seksionin e tij të...

Media e Tiranës në shërbim të Kacifasit!

Nga Indrit VOKSHI ◾◾◾ Nëse ka diçka poshtëruese e të neveritshme është transmetimi që media e Tiranës i bën ceremonisë së përkujtimit të një ekstremisti i cili shtiu me armë drejt...

Presidenti duhet të shpërndajë urgjentisht Parlamentin!

Nga Besart LOGU ◾◾◾ Ai organ tashmë është kthyer në një tufë me zombi që nuk përfaqëson më asnjë të gjallë në këtë vënd! Mosveprimi i çdokujt, qoftë institucion apo individ, i...

Pse Edi Rama është pro-serb dhe si PD duhet ta kundërshtojë “Shengenin Ballkanik”

Nga Indrit VOKSHI ◾◾◾ Në kohën kur Kosova i vu bllokadë Serbisë për mallrat e saj me kryeministrin Haradinaj dhe një ditë pas dekleratës ku kryeministri potencial Albin Kurti deklaroi se...

“Shqipfolës”, jo shqipëtar…

◾◾◾ Një nga vendimet e djeshme të Sinodit të Patrikanës Ekumenike (Stamboll, 3 tetor 2019), ka të bëjë me shqiptarët ortodoksë në Amerikën e Veriut. Është fjala për ngritjen e...