13 C
Tirana
E mërkurë, Tetor 16, 2019

Mungojne ne Tiranë, Meshari, Bogdani, Buda, Fishta… dhe janë viktimat turke…

Nga Rexhep SHAHU ◾◾◾ Ne kohen e çadres se PD kam artikuluar me te madhe ne miting se ne Tirane mungojne bustet apo monumentet e Mesharit, te Buzukut, te...

Erion Veliaj, ky Uriahip i kohës sonë!

Nga Ermal MULOSMANI ◾◾◾ Uriah Hip-i (Uriah Heep) është një nga personazhet më të paharrueshëm të historisë së letërsisë botërore. Ti mund të harrosh edhe Ivan Karamazovin, Hamletin apo David Koperfildin...

Të dashur politikanë në Tiranë, kam dy memoriale për të shtuar tek parku për...

Nga Gjin JUNCAJ ◾◾◾ 1.Në vitet 1998-1999, mijëra shqiptarë, burra, gra e fëmijë, u vranë në Kosovë. Emrat e tyre nuk janë të listuar në parkun publik në Tiranë. Jam i...

Memoriali turk është simboli i përulësisë ndaj Erdoganit dhe tendencë e qartë drejt pushtetit...

Nga Besart LOGU ◾◾◾ Grushti i shtetit i 15 korrikut 2016, i mbetur në tentativë, nuk është i pari me të cilin është përballur pushteti në Turqi. Në historinë e saj...

Turqia për balancë kundër fqinjëve?

Nga Indrit VOKSHI ◾◾◾ Kur Ahmet Zogu u kthye në pushtet në 1925 deklaroi se "Shqipnia nuk mund të bahet çerdhe e armiqve të fqinjëve të saj". Zogu kuptonte mirë se...

Pse unë me Lulzim Bashën?

Nga Indrit VOKSHI ◾◾◾ Që ta sqaroj; për njerëz të cilët pyesin pse ti me Lulzim Bashën, a mos po bën marrëzi e po mbështesim marrëzinë? A mos po asgjësohet PD-ja...

Në Shqipëri udhëheqin liliputët

Nga Nazmi HOXHA ◾◾◾ Nje fenomen qe perseritet disa here ose vazhdimisht, len te kuptoje se diçka e rendesishme apo interesante po ndodhe... Me vjen te analizoj ate qe intuita me dikton...

Me qelizat më të shëndetshme të mbetura në zemrën e Shqipërisë…!!!

Nga Sesilia PLASARI ◾◾◾ Jam në rrugë e sipër, midis Parisit dhe Montpeljesë, kur më vjen një sms nga Tirana. Më kanë thirrur për të kaluar një konkurs për një post...

Që boja e reformës në drejtësi të jetojë më gjatë se boja e fasadave...

Nga Desada METAJ ◾◾◾ E sigurt është se reforma do të vazhdojë të paketohet si zgjidhja më e mirë për shqiptarët dhe se Gjykata e Lartë dhe Prokuroria e Përgjithshme do...

Ja “Intelektualët” që janë zëri, penda, vula, altoparlanti e deri mikrofoni i Ramës

◾◾◾ Nëse do të duam të analizojmë Ramën dhe ardhjen e tij në pushtet, nuk duhet të fokusohemi vetëm tek preardhja e tij familjare. Jo! Edi Rama ka pasur (edhe...