6 C
Tirana
E mërkurë, 26 Shkurt, 2020

Raca e keqe e antishqiptarëve

Nga Indrit VOKSHI Po qarkullokan portalet prononcimin e një vajze e cila thotë : "S'kemi nevojë për Kosovën, kosovarët i duam veç për turizëm" Dhe, kjo na u quajtka hapje e...

Gjuha e drunjtë dhe kodoshllëku diplomatik

Nga Ergys MËRTIRI Vajza e Roland Trebickës thotë se duhet një teater i ri, pastaj se si dhe ku, kjo është një çështje që i përket politikës për ta vendosur....

“Mjaft më! Shqipëria, nuk është Mustafa Nano dhe as soji tij”

Nga Ndue UKAJ Petro Marko, në librin e kujtimeve të tij, tregon pse nuk u bë anëtar i Partisë Komuniste të Shqipërisë? Këtë e kam thënë – thotë ai –...

Minjtë e “Bllokut” janë ringjallur

Nga Luan RAMA Disa syresh i kam parë shumë vite më parë. Ndonjë edhe e kam njohur, po pavarësisht faktit në i kam njohur apo jo, të gjithë kishin diçka...

Serbët e Tiranës

Nga Indrit VOKSHI Qysh se kam filluar të mendoj, Bashkimi Kosovë-Shqipëri ka qenë për mua diçka e natyrshme, si diçka që lindi me njeriun. S'kam mundur kurrë ta pranoj Shqipërinë...

Provokacia e prostitutës së vëmendjes

Nga Faton ISMAJLI Ideja e paargumentuar e Mustafa Nanos se shumë shqiptarë, sidomos ata të Kosovës, kanë gjak serbi nuk duhet para si tragjike. Duhet të shihet si...

Mustafa Nano, ajo Serbia jote ideale nuk ekziston!

Nga Emin AZEMI "Mustafa Nano mund ta dashurojë Serbinë me Kosovën si pjesë të saj, por jo si guralec në opingën e tij. Serbia o Mustafa nuk të do ty,...

Kroatët dhe nderi i tyre i pacënuar, që frymëzoi shqiptarët…

Nga Artur ZHEJI E kanë dëshmuar jo vetëm në finalen e Botërorit, që janë një popull plot dinjitet, kroatët, të vegjël por të vendosur për të qenë vetvetja dhe “Dikushi”,...

Për teatrin nën shi!

Nga Artan FUGA Nën çadër, në shi, me njerëz të respektuar, e miq, Orilda, Rudi, Ervini, bashkë me ta edhe unë, për të mbrojtur ndërtesën e Teatrit. Dje vajta pashë...

Një shans që opozita të shpëtojë sistemin (bashkë me Teatrin)

Nga Habjon HASANI Mënyra se si Edi Rama vendosi të realizonte projektin e kullave te Teatri, nuk cënon thjesht trashëgiminë kulturore apo pronën publike, trajektorja që zgjodhi Rama e...