9 C
Tirana
E shtunë, 22 Shkurt, 2020

Varfëria është teshtimë mër lal..

Prandaj, jam kundër luftës dhe luftëtarëve kundër varfërisë, kundër luftës dhe luftëtarëve të vaksinës kundër teshtimës. Prandaj, jam dhe do mbetem për të luftuar shkaqet e varfërisë dhe jo...

Një arenë ku Rama nuk është demi, por toreadori

Nga Gentian GABA “Shpifje! Shpifje! Shpifje! Shpifje!”. Fjala më e përdorur nga kryeministri Edi Rama mbrëmjen e së martës përballë gazetarëve në studion e emisionit të Rudina Xhungës. Gërnja që...

Lartësitë morale që shastisin Edi Ramën

Nga Kristi PINDERI Ishte domethënës momenti kur kryeministri Edi Rama përpiqej të debatonte me gazetarët në studion e emisionit të Rudina Xhungës. Në një moment të tensionuar, kur gazetari Robert Rakipllari...

Unë i quaj fashistë, ju mund t’i quani çfarë të doni

Nga Adela RADOVANI Njiheni fashizmin kur ta shihni. Fshihet ai shpesh aty ku nuk e pret: në radhët e partive të majta, në të ikurit me bishtndërshalë të organizatave leninisto-mjaftiste...

Paketa antishpifje na duhet: Për të mbrojtur median dhe publikun nga Kryeministri

Nga Fitim ZEKTHI Qeveritë e këqija, ato me prirje totalitare apo ato totalitare, përpiqen të mos i lejojnë për asnjë moment njerëzit të mendojnë, në mënyrë që ata kurrë...

Qeveria e Mark Frrokut në epokën e Mark Zuckerberg-ut

Nga Ilir BABARAMO Me një zgërdhirje kodoshi në fytyrë, duke zgjatur kokën kërcënueshëm e duke zgurdulluar sytë për pesë vjet ekran më ekran, Edi Rama i është drejtuar çdo gazetari...

A janë armiqtë e Ramës edhe “armiqtë e popullit”?

Nga Alfred LELA "Lotomania", portalet dhe "shpifjet" duket se janë armiqtë apo "reformat" e radhës të kryeministrit Rama. Nuk mund të kundërshtosh aspak faktin se, sidomos e para, por edhe...

Elvana Gjata e stilizuar si “Helena e Tiranës”

Nga Alfred LELA Elvana Gjata, një këngëtare e muzikës moderne shqiptare, i ka dhënë bujë dhe jehonë një lajmi që përndryshe do të kishte qenë thjesht kronikë e zezë. Prania...

Shteti i Edi Ramës një “Ramokraturë”, një model despotik, satrapik e sulltanesk…

Nga Edmond TUPJA Jam gati i sigurt që lexueset dhe lexuesit e rregullt apo të çrregullt të kësaj rubrike të përjavshme po pandehin, nisur nga titulli i saj, se...

Një vetting të tillë s’e lejojnë demokracitë, e jo më shumica e Ramës

Nga Fitim ZEKTHI Z.Zekthi, procesi i vettingut, përfshirë vlerësimin e lidhjeve me krimin e organizuar, po zbatohet sot për gjyqtarët, prokurorët dhe punonjësit e policisë. Bashkëngjitur kësaj, Kryetari i PD-së,...