15 C
Tirana
E mërkurë, Korrik 17, 2019

Kroatët dhe nderi i tyre i pacënuar, që frymëzoi shqiptarët…

Nga Artur ZHEJI E kanë dëshmuar jo vetëm në finalen e Botërorit, që janë një popull plot dinjitet, kroatët, të vegjël por të vendosur për të qenë vetvetja dhe “Dikushi”,...

Për teatrin nën shi!

Nga Artan FUGA Nën çadër, në shi, me njerëz të respektuar, e miq, Orilda, Rudi, Ervini, bashkë me ta edhe unë, për të mbrojtur ndërtesën e Teatrit. Dje vajta pashë...

Një shans që opozita të shpëtojë sistemin (bashkë me Teatrin)

Nga Habjon HASANI Mënyra se si Edi Rama vendosi të realizonte projektin e kullave te Teatri, nuk cënon thjesht trashëgiminë kulturore apo pronën publike, trajektorja që zgjodhi Rama e...

A bie në vjeshtë Edvin Rama?

Nga Indrit VOKSHI Ju thoni ra teatri, ra Shqipëria, ra prona publike, fitoi drogokratura. Asgjë nuk ka ra. Provojmë një moment mblidhemi shumë për të mos lejuar shembjen dhe e...

Pse e fiton Eduard Ndocaj Bashkinë e Lezhës: Ndocaj, kritiku i atyre çfarë duhet...

Nga Agron PREBIBAJ Ardhja e Eduart Ndocaj në politikë sëpari kemi njeriun ambicioz, kurse futja në listat e PS-së nga Rama kishte qëllimin e çvatjes së një biznesmeni për të...

Plagjiatura e Mustafa Nanos është propagandë neveritëse!

Nga Bilal SHERIFI Deputet i Parlamentit të KOSOVËS Për të gjithë njohësit e futbollit në Ballkan, është e pakontestueshme se interpretimi i ndeshjeve sportive nga këndvështrimi racist është karakteristikë e eksponentëve...

Zheji parashikon fundin e Ramës: Pordhëri e paparë fjalësh

Nga Artur ZHEJI Ore zotërinj, që lëshoni bajga ndër fb-ra e gjithkund mundeni nëpër tv-rat e vërrat, që ju vendosin një mikrofon-akullore në gojë, të cilat i pështyni, tre herë...

Shkëlqimi i menjëhershëm dhe rënia e përditshme e Rexhep Qoses

Nga Mirton MATAJ "Vdekja me vjen prej syve të tillë" u botua në vitet e diktaturës.Në një Shqipëri të pamësuar me letërsi moderne ky roman i shkruar në 1974 u...

“Regjisori” Veliaj dhe shfaqja “teatri dhe kullat”

Nga Edon KUQI Ajo qe po ndodh gjithe keto dite,jave,muaj ne odisene per shembjen ose jo te Teatrit Kombetare eshte ndjekur jo pa interes nga te gjithe madje dhe nga...

Don Lu ky mashkull prostitutë në shërbim të së majtës, narkove dhe Sorosit

Nga Mirton MATAJ "Deklaratë e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara Përgëzojmë Shqipërinë për vendimin pozitiv në lidhje me hapjen e bisedimeve për anëtarësim në BE. Shqipëria ka bërë përparim domethënës dhe...