24 C
Tirana
E martë, 11 Maj, 2021

Një avantazh i ri gjeopolitik i Rusisë në Ballkan

Nga Shaban MURATI ◾◾◾ Projekti serb i krijmit të një blloku të ri ekonomik të përbashkët të vendeve të Ballkanit Perëndimor krijon një situatë të re gjeopolitike si një avantazh i...

Edvin Rama, një tradhtar i kombit shqiptar

Nga Harry BAJRAKTARI ◾◾◾ Samiti i ri rajonal midis Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë në Durrës, shënoi një tjetër nivel të ulët në marrëdhëniet midis Tiranës dhe Prishtinës. Përgjegjësia për këtë...

E keqja shkon deri në pafundësi nëse askush nuk përpiqet ta ndalë

Nga Pano SOKO ◾◾◾ Në fillim bleu pronarët e mediave. Iu dha tendera, konçesione, leje ndërtimi, iu hapi traun e doganës e çdo gjë me lekë publike. Pastaj zaptoi emisionet e lajmeve...

Prokurorët dhanë sot pretencën

Nga Çlirim GJATA ◾◾◾ Sot prokuroria e Tiranës dha pretencën. Prokurorët Kolë Hysenaj dhe Genci Qana konsideruan fajtor një ish-deputet të opozitës dhe një gazetar për veprën penale të kallzimit të...

Studentët e dhjetorit 1990 dhe studentët e 2019-ës

Rob KORE ◾◾◾ Shume u thanë per 8 Dhjetorin 1990 dhe 8 Dhjetorin 2019. Duke pare këndveshtrimet e ndryshme te gjithë secilit,bie dakord ne përgjithesi. Por nga ana tjeter,edhe sikur te jesh toleranti...

Për korrupsionin

Nga Çlirim GJATA ◾◾◾ Sot është dita ndërkombëtare e luftës kundër korrupsionit. Gjatë gjithë ditës nuk pati asnjë reagim qeveritar për këtë, asnjë organizim i shoqërisë së pafundme civile në këtë...

Të vendosim një standard për gjykimin e krimeve të diktaturës

Nga Jonila GODOLE ◾◾◾ 3 kancelare gjermane kane vizituar deri me sot Kampin vdekjeprures te Auschwitz-it ku u ekzekutuan 1,1 milion persona, kryesisht hebrenj: Helmut Schmidt me 1977 Helmut Kohl me 1989 dhe...

Përvoja që na la PPP-ja

Nga Çlirim GJATA ◾◾◾ Sot, megjithë këto ditë të rënda posttërmeti, u emërua Prokurori i Përgjithshëm me mandat të rregullt. Më në fund. U bë si u bë të...

Qasja utopike e Bashkimit Kombëtar

Nga Fadil SAHITI ◾◾◾ “Familjet e lumtura janë të gjitha njësoj; përderisa çdo familje e palumtur është e palumtur në mënyrën e vet” – Lev Tolstoy. M’u duk epike një deklaratë e...

Nuk bën Luli… Dil e bëhu Sali ti!

Nga Rudi EREBARA ◾◾◾ Atehere. Te me falin miqte se kam munguar edhe do te ik perseri nga Fb se thjesht nuk gjen zgjidhje opozitarizmi me Fb. Prita nga gushti te...