19 C
Tirana
E diel, Shtator 22, 2019

17 Maj 2017: “One night stand-i” i Edvin Ramës me Kryetarin e Opozitës

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ "E di Artist, keq puna! Po ca nga sikleti se u kape me prasin në dorë këtë herë e ca nga vesi që del me shpirtin dhe...

Replikë me filozofin Ergys Mërtiri:”Këngëtarë ordinerë si Ricky Martin, Shakira apo Pitbull me Jennifer...

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ Nuk e kisha besuar që në antishqiptarizmin e vet Mut Nano të ishte i vetëm. Marrëzia zilia,xhelozia vazhdon... Kësaj rradhe quhet Ergys,filozof sociolog, opinionist ky merret me...

Gazetari prej hekuri Mero dhe kërcënimet “ndryshku” që përjetësisht shoqëron hekurin!

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ Në një shkrim që merr përsipër të përcaktojë: 1.Kush është gazetar dhe kush punonjës shtypi. 2.Kush është larguar nga Shqipëria për arsye politike apo halle ekonomike para 1944...

Andi Bushati fol për veten tënde! Shqiptarët nuk janë përdhunues

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ Është titulli më i turpshëm që kam lexuar ndonjëherë në historinë e gazetarisë shqiptare. Si mund të rradhitet emri i viktimës dhe fjala "përdhunim në grup" në të...

Replikë me Artan Hoxhën: Pi ilaçet! Ti vuan nga çrregullimi skizoafektiv!

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ "Kanë angazhuar një grup njerëzish, në rrjetet sociale. Si praktike ka shpikur Putini. Po të publikojnë kundër mediat, nisin sulmet me komente. Janë të...

O Arben (Duka) të lumtë bitha se ajo i sqaron të gjitha

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ Si duket, poetit Arben Duka, frymëzimi i ka ardhur nga prapa, që nga vitet kur ishte pello në Shkollën e Bashkuar. Prandaj ky frymëzim komunist e ka ushqyer...

Kur gjithologu Lorenc Vangjeli tenton të bëhet engjëll mbrojtës

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ Që budallenjtë, të ligjtë dhe mediokrit kanë një aleancë të fshehtë me njëri tjetrin kjo nuk është diçka e panjohur. Tentativa e gjithologut Vangjeli për të marrë në...

“Përballja me propagandën” apo tallja me viktimat e propagandës

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ DELEDASH m. Kafshë a bimë që i ka të zhvilluara krahas organet mashkullore dhe ato femërore, qenie që ka tiparet e të dy sekseve; hermafrodit. Ju a them që...

Replikë me provokatorin Nano dhe me botuesit e letërkëmbimit të tij në Magazinën Popullore

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ Që M.Nano është një provokator ordiner këtë e di dhe lopa tani dhe nuk përbën lajm por kur provokimet e tij prekin ngjarje të caktuara,njerëz të caktuar...

Shkëlqimi i menjëhershëm dhe rënia e përditshme e Rexhep Qoses

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ "Vdekja me vjen prej syve të tillë" u botua në vitet e diktaturës.Në një Shqipëri të pamësuar me letërsi moderne ky roman i shkruar në 1974 u...