19 C
Tirana
E diel, Shtator 22, 2019

“Përballja me propagandën” apo tallja me viktimat e propagandës

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ DELEDASH m. Kafshë a bimë që i ka të zhvilluara krahas organet mashkullore dhe ato femërore, qenie që ka tiparet e të dy sekseve; hermafrodit. Ju a them që...

Pse Minerva e Nebil Çikës boton një shkrim të neveritshëm të Çun Lajçit?

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ I kuptoj të gjitha arsyet apo mosarsyet e Çun Lajçit për të qenë i pakënaqur me Ramush Haradinaj. Shkrimi i tij i mbushur me krahasime të heroit...

Kur gjithologu Lorenc Vangjeli tenton të bëhet engjëll mbrojtës

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ Që budallenjtë, të ligjtë dhe mediokrit kanë një aleancë të fshehtë me njëri tjetrin kjo nuk është diçka e panjohur. Tentativa e gjithologut Vangjeli për të marrë në...

O Arben (Duka) të lumtë bitha se ajo i sqaron të gjitha

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ Si duket, poetit Arben Duka, frymëzimi i ka ardhur nga prapa, që nga vitet kur ishte pello në Shkollën e Bashkuar. Prandaj ky frymëzim komunist e ka ushqyer...

Qim Peka “biznesmen” kundër Qim Pekës “demokrat””

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ Që Qim Peka është një hipokrit apo shërbëtor i shumë padronëve unë si Mirton nuk kam dyshuar asnjëherë as edhe pas shkrimit të tij bythëlëpirës për Lulzim...

1 nga 10 poezitë më të bukura të shqipes sipas Edvin Ramës

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ Në emisionin Zona e Lirë e më të lirit, Arjan Çani, kryeministri që nuk ka lexuar 10 libra gjithë jetën servir si një nga 10 poezitë më...

Akuzoj për shpifje Taulant Mukën!

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ "Kur miu i thotë elefantit:E shikon si tundet ura nën këmbët tona elefant vëllai..." Nuk do t'ju marr shumë kohë sepse kam shkruar edhe njëherë tjetër për këtë...

Rrugaçja e Shkodrës!

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ Duke ju bashkuar propagandës së tërbuar komuniste ndaj Partisë Demokratike dhe Kryetarit të Opozitës zotit Lulzim Basha me një zhargon normal për adoleshentët por të turpshëm për...

“Vila me tre porta” e Vera Bekteshit një ironi e fatit

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ Nuk do kisha marrë mundimin të shkruaja për një person të cilin nuk e njoh personalisht por pas bujës nëpër fletushkat e publikuara nga Henri Çili dhe...

Replikë me Mentor Kikinë për Fatos Nanon

Nga Mirton MATAJ ◾◾◾ Është për të ardhur keq por njëkohësisht për të qeshur kur lexon shkrime të shëmtuara të "gazetarëve" të shëmtuar dhe kupton që poshtërsia dhe gatishmëria e tyre...