16 C
Tirana
E hënë, Mars 25, 2019

Zonja Lu

Nga Ali ASLLANI Një ditë dola për shëtitje, afër udhës në varreza Pashë një zonjë me shumë habitje, veshur krejt me rrob’ të bardhë, duke i bërë veri një varri. Që t’i...

Batuta e politikanit

Nga Ardian VEHBIU I. Kur Ronald Reagan-i filloi punën si President i SHBA-ve, gazetarët dhe vëzhguesit që ndiqnin konferencat e tij për shtyp vunë re diçka shqetësuese: shumë pyetjeve, Reagan-i u...

Profili i një komunisti

Nga Elona CASLLI Që e vogël mësova t'i njihja komunistët. Në shtëpinë time flitej shpesh për ta. Nga përshkrimi i detajuar, që i bëhej një komunisti, unë arrija ta...

Bllok i bukur mermeri

Nga Faruk MYRTAJ Ti mbase mban gjallë shqetësimin mos përsëritet Njeriu i Ri, si diku, dikur, izoluar prej tërë botës, të cilit i mundësohej vetëm një ideologji, veç një politikan dhe...

Unë nuk vij nga bota e të zakonshmëve

Nga Gerina Maria MULLA "Ti s'mund te dish shume gjera natyrisht As pak nuk di, as tani, as me vone Po s'me deshe, ne ferr shkon rregullisht Po me deshe edhe me shpesh...

S’mjafton një ditë për të kujtuar, duhet dhe e nesërmja…

Nga Visar ZHITI Është caktuar një Ditë Botërore e Kujtesës, me qëllim, megjithëse ajo nuk mjafton, por shërben që t’u kujtojë njerëzve të kujtohen për dhimbjen dhe vuajtjen e tjetrit,...

Ke shkuar ti, me atë femër

Nga Faruk MYRTAJ ...

Poezi nga Albina J. Gjergji: “Bija jeme ti duhet me u gzue…”

1.N’mue... M’thuej! Si ia ban kur malli t’grryn Për veden tande Që gjîndet n’mu?! Ku e takon Ç’á i thue Si i thërret Kohës pa ty E pa mue?! 2.Ah, me mujt’ Me mujt’ me e dashtë në kohën e tashme, kryefjalën e mendimeve...

Merimanga

Nga Flogerta KRYPI Kur vendosa t’a marr këtë shtëpi me qira, qiradhënësi më sqaroi se në kontratë përfshihej dhoma ku do të jetoja, tualeti, ballkoni, dhoma ime e fjetjes dhe...

Ma mirë le t’i mbylli sytë

Nga Havzi NELA MA MIRË LE T’I MBYLLI SYTË! Ma mirë le t’i mbylli sytë Ma mirë zemra le t’pushojë Ma mirë mos me pa ma dritë Kur harbuti t’më sundojë! Ma mirë nga kjo...

Qëndroni të Lidhur me ShqipNews

50,491FansaPëlqeje
7,382NdjekësitNdjek
60,000NdjekësitNdjek
110NdjekësitNdjek
7,172AbonentëAbonohu
- Reklamoni ketu -

Të Fundit

Protesta e 16 Shkurtit edhe për pronën dhe dinjitetin e përdhunuar nga Rilindja!

Nga Qamil GJYREZI Ish-pronarët dhe ish-të persekutuarit janë trajtuar shumë keq në këto vite të qeverisjes së Rilindjes. Qeveria Rama e tregoi me fakte se...

Ndahet nga jeta në moshën 102 vjeçare akademiku dhe albanologu i famshëm Idriz Ajeti

Ka ndërruar jetë më 13 shkurt 2019 në Prishtinë, në moshën 102 vjeçare, albanologu, gjuhëtari e intelektuali, pedagogu dhe veprimtari i palodhshëm në zhvillimet...

Nuk mjafton vetëm me dashtë, duhet edhe me ditë!

Angazhimi i MEMO në ndërtimin e Memorialit të Fëmijevë të vdekur në Kampin e Internimit Tepelenë, nuk është rastësor, spontan apo dëshirë e...