16 C
Tirana
E shtunë, 28 Mars, 2020

Gjenerata e re dhe varësia nga teknologjia

Nga Simon SINEK,2017 ◾◾◾ Çfarë është gjenerata e re? Gjenerat e re është një grup njerëzish që kanë lindur përafërsisht në vitin 1984-ër dhe më pas. Ata janë një brez i...

Hot, zbulohet kisha mbi 1500 vjeçare

◾◾◾ Në fshatin Hot të Malësisë janë zbuluar rrënojat e një kishe që mendohet të jetë mbi 1500-vjeçare. Kanë qenë banorët e zonës ato të cilët kanë vënë në dijeni...

Isha me Anën, do te jem me Anën

Nga Frenkli PRENGAJ Nëse doni të na arrestoni pse mendojmë ndryshe, bëjeni! Nëse doni të na arrestoni pse mendojmë se ndërkombëtarët nuk janë zota, bëjeni! Nëse doni të na arrestoni pse themi...

Pse jam kundër shembjes së Teatrit?

Nga Indrit VOKSHI ◾◾◾ Imagjinojeni pak veten pa emër dhe pa mbiemër. Imagjinoni sikur nuk keni qenë kurrë në fillore, kurrë në gjimnaz a në universitet. Imagjinoni sikur nuk keni as...

70 vjetori i “Teatrit Migjeni”, kthehet në Halloween, ditë kujtese për diktatorin Enver...

◾◾◾ Së pari nuk më kishte shkue ndërmend se në një datë e randësishme për një institucion sic asht “Teatri Migjeni”, të kthehej nën protagonizmin e drejtueses të këtij institucioni...

Kryeministri me poture që po lë pas shtetin pa brekë

Nga Klodian TOMORRI ◾◾◾ Tre muaj më parë u njoha me një histori në dukje të rëndomtë. Disa familje i kishin dhënë me qera një ambient të përbashkët Doganës, në një...

Sikur ta shiste edhe Akademinë si partinë…

Nga Alfred LELA Një politikan në pension, ministër Arsimi në diktaturë, kryetar Kuvendi në fillim të demokracisë, krah politik i Komiteteve të Shpëtimit Publik në vitin ’97, shef i një...

Pse i lehin qentë Edvinit…

Nga A.R.DOSTI ◾◾◾ ...Ka rrace fisnike qensh qe shpetojne jete njerezore...sikurse ka edhe plot qen te tjere qe jane sa te dashur po kaq edhe besnike ndaj njeriut ...e nderkaq ka...

LDK-ja s’është Isa Mustafa!

◾◾◾ Historiani i njohur kosovar, Jusuf Buxhovi ka publikuar në profilin e tij në Facebook listën e pjesëmarrësve në Kuvendin Themelues të Lidhjes Demokratike të Kosovës, të mbajtur më 23...