16 C
Tirana
E shtunë, 28 Mars, 2020

Lajmet kryesore të ditës

Nga Jamarbër MALTEZI Nje njeri i afert i imi me pyeti a te kthehet ne Shqiperi apo te beje çmos si emigrant. I thashe qe po te nis lajmet kryesore...

Shqiptarët me pasaportë evropiane gjithnjë e më të shumtë

Shqiptaret duket se po hyjne te béhen pjese e Bashkimit Evropian, me te drejta te plota "anetaresie", me shpejt si individe sesa si shtet. E po e bëjnë me...

Shteti si peng i skandaleve të Rilindjes

Nga Armand SHKULLAKU E përfshirë në një spirale skandalesh që duket sikur s’ka fund, organizata e Rilindjes ka nisur një fushatë të ethshme për të mos u ballafaqur me to...

Pse jemi në prag të një reagimi të ashpër amerikan

Nga Bledi KASMI Ai mund të bëjë gjithçka tani, por kupa është mbushur. Lepuri e ka trazuar luanin. Mediat më të drejtë u morën me deklaratat e forta të Departamentit...

Bashkia djeg mbeturinat në bregdetin e Shëngjinit

Nga Eduart NDOCAJ E ndjej detyrim moral dhe qytetare jo veq une por kushdo qe shikon kete katastrofe mjedisore te vazhdojme te shkruajme e te postojme pamje makabre ne mjedis...

Lidhni rripat, Trumpi po vjen

Nga Bernd RIEGERT Spektakli i Trumpit vjen në Europë. Titujt kryesorë i ka siguruar që tani presidenti për javën e ardhshme. Ai mund t’i trembë Kanadanë dhe partnerët europianë në...

Don Lu ish ambasadori që i ishte ngjitur Shqipërisë si muti pas këpucës ...

1.Donald Lu takim me Metën para largimit. Presidenti nxjerr fotot Presidenti i Republikës Ilir Meta ka kaluar një drekë pune me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë...

Ndahet nga jeta Luan Hajdaraga

Luan Hajdaraga, ish-ministër i Mbrojtjes dhe ish-deputet e nënkryetar i Partisë Socialiste për shumë vite, ka ndërruar jetë ditën sotme. Hajadaraga, 70 vjeç, u shtrua disa muaj më parë në...

Gjuaj në shenjë!

Nga Erl KODRA Protesta e studentëve të Universiteteve Publike mund të përkufizohet me termin juridik si "vrasje në kushtet e mbrojtjes ekstreme". Po, kjo është një "vrasje frike" në kushtet...

Shqiptarët protestojnë kundër Dreqit dhe të Birit

SHQIPTARET NE USA PROTESTOJNE NJOFTIM! Ti kërkojmë Presidentit Trump të mos lejojë segmente të Fondacionit Soros të rikthejë komunizmin në Shqipëri! Shoqëria Vatra dhe shqiptarët e Amerikës me shqetesim të thellë per...