4 C
Tirana
E enjte, 23 Janar, 2020

Gëzuar 6 Majin ditën e Shën Gjergjit

Nga Alejandro GRECO "Virtyti nuk është një iluzion! Çfarëdo që të ndodhë, unë do jem mik i virtytit dhe jo fatit!" ...

Lamtumirë profesor

Nga Namir LAPARDHAJA Sot në Berat ndërroi jetë prof. Agim Mehqemeja, një ndër personalitetet kulturore të rralla të qytetit të Beratit. Prof. Agimi ishte mësues, metodist, gazetar, kryeredaktor gazete, studiues, poet,...

Kur shqiptarët derdhnin lot për Perandorin Franc Jozef

Përgatiti Fatjon JAHA Publikohet jehona e madhe që pati në Shqipëri dhe në mbarë kolonitë shqiptare kudo në botë, vdekja e Perandorit të Austro-Hungarisë, Franc Jozefi (plaku), i cili ndërroi...

Ecuria e zgjedhjes se At Nikolla Marku në krye te Kishës...

Nga Prof.Sejfi PROTOPAPA Ballit Kombetar mbrojtesi i te gjitha te drejtave kombetare e ka per detyre, mbron dhe vlereson, mbeshtet plotesisht çdo kontribut i cili perputhet me mbrojtjen e...

Robert Shvarc: Kush ishte përkthyesi gjerman me nënë nga Elbasani

Robert Shvarc lindi në Sarajevë, më 10 dhjetor, 1932 nga një baba hebre nga Austria dhe një nënë nga Elbasani. Ai dashuronte dhe lëvronte në mënyrë të përsosur gjuhën shqipe,...

Faleminderit xhelat!

Nga Granit ZELA Dje ishim si gjithmonë tek ndërtesa e Institutit të Rehabilitimit të Burgosurve me Trauma dhe ndenjëm derisa mjegulla u davarit andej nga mbrëmja. Ndodh një fenomen i...

Një përgjigje për hienat e kuqe

Nga Reshat KRIPA Nuk është në karakterin tim të zhvillojë polemikë, por nuk mund të hesht kur një grup hijesh të vetëquajtur “veteranë të luftës nacional-çlirimtare”, por që nuk kanë...

Veprat e ndërtuara nga të burgosurit politikë

Përgatiti Agron TUFA 1945 Përfundimi i stadiumit “Qemal Stafa” në Tiranë, i filluar nga italianët dhe i lënë përgjysëm për shkak të luftës. 1945 Krijimi i fermës së Kamzës; hapje kanalesh, sistemim tokash 1945-52 Tharja...

Nuk mjafton vetëm me dashtë, duhet edhe me ditë!

Angazhimi i MEMO në ndërtimin e Memorialit të Fëmijevë të vdekur në Kampin e Internimit Tepelenë, nuk është rastësor, spontan apo dëshirë e momentit e një grupi aktivistesh...

Musine Kokalari dhe përmbysja e së drejtës zakonore

Nga Agron ALIBALI Në vend të hyrjes Më kishte mbetur në mendje imazhi i saj në sallën e gjyqit – e hijshme, elegante, me flokët e gjatë gështenjë, derdhur mbi...