6 C
Tirana
E mërkurë, 26 Shkurt, 2020

Në ditët e vështira duken kombet e mëdha

Nga Neritan SEJAMINI ◾◾◾ Më 11 shtator 2001 pashë nga afër e përjetova, nga njëra anë, tronditjen paralizuese të një krimi barbar dhe, nga ana tjetër, ngadhnjimin e njerëzve të lirë....

Unë isha këtu dhe kurrë nuk do të harroj

Marsida T. NAJDENI ◾◾◾ 11 shtatori është një datë panvarsisht sa herë përpiqem ta harroj më ndjek nga mbrapa si një shtëllung e zezë. Qyteti që nuk flen kurrë nuk do...

Se zotni lind, nuk bahesh…

Nga Stefan ÇAPALIKU ◾◾◾ Me rastin e 87 vjetorit te zotni Nard Bushatit Në krye të Rrugës së Murgeshave, fill djathtas, madje tamam te Kisha e Murgeshave asht një zotni që qeshë....

Lëvizja e Postribës dhe Rasim Gjyrezi përfaqësuesi i familjes të Gjyrezëve të Rusit

◾◾◾ Hyrje Rasim Gjyrezi “Dëshmorë i Demokracisë” 1993, ka qenë kordinatori i lëvizjes së Postribës në Shtatorin e vitit 1946. Rasim Gjyrezi ka pasë marëdhënie shumë të mira me Jup...

Elegji per Ali Pazarin

Nga Artan FUGA ◾◾◾ Ai ishte nje nga figurat me te çuditshme te Tiranes ne vitet ’60, sikurse edhe nje nga njerezit me te dashur per te gjithe burrat e qytetit....

Ndërron jetë kreu i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

Nga Ruben AVXHIU ◾◾◾ Ndërron jetë kreu i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA Kryepeshkop Nikoni Shumë i Përndershmi Nikon, Kryepeshkop i Bostonit, New England-it dhe Kryepeshkopatës (ArkDioqezës) Shqiptare, ndërroi jetë në 1...

Teodor Keko sot do të ishte 61 vjeç!

Nga Agim XHAFKA ◾◾◾ Teodor Keko sot do të ishte 61 vjeç. Mbase do dukej ende riosh,por vitet do i kem n’dë bythë,do na thosh. Iku i ri dhe ashtu djaloshar na...

1 shtator 1928, rishpallet Mretnia Shqiptare!

Nga Indrit VOKSHI ◾◾◾ Si ishte puna? Me 29 korrik 1913 Konferenca e Londrës e deklaron Shqipërinë principatë. Si princ u vu Vilhem Vid. Nuk mbijetoi Vidi, se ishin edhe Esad pasha...

CIA: Komunistët nxitën përçarjen me Kosovën, ja kush bashkëpunoi me Mugoshën dhe si u...

Marrë nga VOAL Për amerikanët, fajtor është Enver Hoxha që sot Kosova është e ndarë nga Shqipëria. Përmes një dokumenti të deklasifikuar nga CIA, tregohet se si rrodhën ngjarjet pasi...

Genocidi komunist ndaj klerit në Shqipëri

Nga Reshat KRIPA ◾◾◾ Të flasësh për genocidin komunist të ushtruar nëpër burgje dhe kampe, është njëlloj sikur të përshkruash tmerret e ferrit. Pyetni ata që kanë mundur të shpëtojnë gjallë...