15 C
Tirana
E mërkurë, Korrik 17, 2019

ShqipNews i uron edhe 100 Peshkopit të shqiptarëve

◾◾◾ SOT 1 QERSHOR ËSHTË DITËLINDJA IME – HOY 1 DE JUNIO ES MI CUMPLEAÑOS!!! Miq të nderuar, Sot 1 Qershor është Ditëlindja ime!!! Mosha dhe shëndeti i mirë janë dhuratë...

Kadareja dhe filmi ” Ballë për ballë”

◾◾◾ Mpleksje nga Shpend Sollaku NOÉ Orikumi si drithmë përçartjeje me silura Mundohuni të merrni me mend një tufë prej disa qindra djemsh, të porsaqethur zero, të veshur të gjithë me të...

Një ditë e shënuar në historinë e Kosovës dhe mbarë kombit tonë!

Nga Sali BERISHA Te dashur miq, si sot 27 vite me pare shqiptaret ne Kosove sfiduan me guxim dhe mençuri regjimin e aparteidit dhe segregacionit te kasapit te Ballkanit, Sllobodan...

Historia e Safete Sokolit, motrës që u sakrifikua për vëllezërit e burgosur

Nga Fatbardha SARAÇI Lindi në Shkodër me 15 Janar 1926 (familja u bë me shtatë fëmijë). Shtëpia e Sokolajve ishte një ndërtesë Shkodrane e shek XVII dykatëshe, me shkallë mermeri...

Masakra e Dubravës, një nga krimet e pandëshkuara

Nga Sadik BEQIRI Po e nis këtë rrëfim me thelbin e ngjarjes, me datën historike, ndër më të tmerrshmet në jetën dhe kujtimet e mia që kam përjetuar. Ajo nis...

Et’hem Haxhiademi dhe Gabriele d’Annunzio

Me 16 mars 1965 shuhej ne burgun e Burrelit, ne rrethana te dyshimta, jeta e tragjedianit te madh shqiptar. Ne gazeten "Dielli", New York: Et’hem Haxhiademi e Gabriele d’Annunzio. Fate...

Era e gjakut

Nga Kastriot DERVISHI Zakonisht ambientalistët protestojnë kur shohin foto gjuetie me kafshë të vrara. E kanë si reagim të natyrshëm për mbrojtjen e natyrës. Ja një foto e vitit 1982 që...

Për Zarifen nga Tropoja

Nga Ermal MULOSMANI Kjo bukuroshe që humbi sot jetën në krye të detyrës është tropojanja 32 vjeçare Zarife Hasanaj. Ajo shkoi në Lituani, atje ku e dërgoi shteti i saj...

Gëzuar 6 Majin ditën e Shën Gjergjit

Nga Alejandro GRECO "Virtyti nuk është një iluzion! Çfarëdo që të ndodhë, unë do jem mik i virtytit dhe jo fatit!" ...

Lamtumirë profesor

Nga Namir LAPARDHAJA Sot në Berat ndërroi jetë prof. Agim Mehqemeja, një ndër personalitetet kulturore të rralla të qytetit të Beratit. Prof. Agimi ishte mësues, metodist, gazetar, kryeredaktor gazete, studiues, poet,...