11 C
Tirana
E shtunë, Dhjetor 7, 2019

I paharruari Mustafa Greblleshi

Nga Marsida T NAJDENI ◾◾◾ Mustafa Greblleshi 1922 – 1986 Lindi në Tiranë në një familje qytetare. Ai ishte publicist, gazetar, shkrimtar dhe përkthyes shqiptar. Ndër të parët autorë që shkruajti një...

Për ngritjen e Milosheviqit, “të gjitha fajet i ka byrekxhiu shqiptar”!

Nga Agim MALA ◾◾◾ Me rastin e 12-vjetorit tĕ vdekjes sĕ publicistit, poetit dhe dramaturgut Agim Mala, Telegrafi risjell nĕ kujtesĕ njĕ shkrim tĕ tij tĕ botuar më 18 mars...

Shuhet Gjon Athanasi, tenori shqiptar që luajti në opera rolin e Skënderbeut

◾◾◾ Tenori i njohur Gjon Athanasi (1925-2019) është shuar në moshën 94-vjeçare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, aty ku prej 25 vitesh jetonte. Prindërit e tij i kishin emigruar që...

Enver Hoxha: “Çabej të mos dalë më jashtë shtetit, e ka tepruar…”

◾◾◾ Ishin nga i njëjti qytet dhe bashkëmoshatarë. Kishin studiuar në të njëtën shkollë në vëndlindjen e tyre në Gjirokastër dhë më pas u ndanë për t’u ritakuar pas disa...

Si jam njohur me…EDI RAMEN

Nga Faruk MYRTAJ ◾◾◾ NE (besojmë se) i njohim të gjithë, atëherë ishim të bindur se aq keq sa kishim qenë deri atë mot, s’do ishim kurrë më. Dhe kjo natyrisht...

Natyrë e bukur, njerëz mikpritës dhe një vend i plagosur nga terrori komunist

Nga Enver ROBELLI ◾◾◾ Çfarë panë në Shqipëri një grup shkencëtarësh gjermanë që merren me trajtimin e së kaluarës komuniste të Gjermanisë Lindore? Shqipëria është një vend me natyrë të mrekullueshme. Shqipëria...

Letra e Mark Shllakut drejtuar bashkëshortes, pak orë para pushkatimit

Përgatitur nga Stefan ÇAPALIKU ◾◾◾ Kjo letër në mënyrë obligatore duhet të bëhet pjesë e librave të këndimit të shkollës shqiptare. Mundësisht e detyrueshme për t’u mësuar përmendësh. Kjo letër është...

Janutallosi kundër martirit Irine Banushi

◾◾◾ Në 45-vjetorin e vdekjes së Imzot Irine Banushit, pasardhësit e martirit të Kishës dhe të Kombit i kërkuan Sinodit të Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë kthimin e eshtrave të...

Shtator 1878: Aksioni popullor dhe vrasja e Mehmet Ali Pashës

Nga Veli HAKLAJ ◾◾◾ Në këtë punim do të paraqesim për lexuesin një shkrim të publikuar më 27 gusht, 3, 10 dhe 17 shtator 1944, në gazetën e kohës “Lidhja e...

Havzi Nela: Unë kam disa mendime të miat që i kultivoj e i ruaj...

Përgatiti Rexhep SHAHU ◾◾◾ Me daten 3 korrik 1975 ne pergjigje te pyetjes ne hetim Havzi Nela thotë: “Unë kam disa mendime të miat që i kultivoj e i ruaj e që...