23 C
Tirana
E hënë, 28 Shtator, 2020

119 themeluesit e Lidhjes Demokratike të Kosovës më 1989

Në Kuvendin themelues të Lidhjes Demokratike të Kosovës, të mbatjur më 23 dhjetor 1989 në Prishtinë morën pjesë: 1 .Dr Ibrahim Rugova, 2. Jusuf Buxhovi, 3. Akademik Idriz Ajeti, 4. Akademik Dervish Rozhaja, 5....

Fikja që la pas dritën e të qeshurave

Nga Albert VATAJ Shuhet Fadil Hasa, mori dhe zgjodhi edhe kësaj here vdekja një njeri zemërbardhë dhe talent të lindur Pas një sëmundjeje të rëndë është ndarë nga jeta në moshën...

Lamtumirë mik

Fadil Hasa. Një nga aktorët ikonë të skenës dhe humorit shqiptar, ai që ka bërë për të qeshur shqiptarët edhe në kohët më të zymta është ndarë sot nga...

Presidenti Wilson, engjëlli mbrojtës i Shqipërisë

Nga Andi MEMA Thomas Woodrow Wilson u lind në qytetin Stauton, Virxhinia të Amerikës më 28 dhjetor 1856. Gjatë shkollimi dallohej si një nxënës i zellshëm dhe orator i mirë,...

Nuk shembet Shqipnija pse gjykohet per dekë Padër Anton Harapi

At Anton HARAPI Fjala e Fundit në gjyqin e Tij: “Falnderoj Drejtësinë Popullit që po më jep fjalen e fundit në këte kohë të kritikshme per mue. Fjala jeme e fundit...

Fjala e Aleksandër Xhuvanit në varrimin e Gjergj Fishtës

Zotnij të ndershëm Si vetëtimë u-perhap an’e kand të Shqipnisë lajmi i idhët i vdekjes së poetit t’onë kombëtar At Fishtës dhe e mahnitun mbetet sot mbarë bota shqiptare,...

Kazma kundër historisë të kthehet kundër vetes

Nga Aurel PLASARI Mjafton që, si një heqje nervi, t’ia shkulësh një shoqërie kujtesën historike që ta kthesh atë në barbare. “Mjerë ai popull që e ka humbur kujtesën historike!”,...

Laura Keçi, 16-vjeçarja e arrestuar nga banda komuniste pse bëri kryqin ne vitin...

Laura Keçi ishte vetëm 16 vjeç kur e dënuan e mandej arrestuan, duke shënuar kështu edhe të vetmen femër shqiptare, që u dënua në moshë kaq të vogël në...

Partinë Socialiste nuk e ka drejtuar as Fatosi dhe as Edi Rama, por Gramoz...

Nga Muho ASLLANI Gramozi ishte mësues e më pas drejtor i shkollës së mesme bujqësore në Progonat të Tepelenës. Nga drejtor i shkollës së mesme e zgjodhën anëtar të Byrosë...