20 C
Tirana
E diel, 24 Maj, 2020

Bardhok Biba, historia e një komunisti prej të cilit u përgjak Mirdita

Nga Kastriot DERVISHI Të dielën e 7 gushtit 1949 u vra nga kundërshtarët e vet, sekretari politik i Komitetit të PPSH-së së Rrethit Mirditë, Bardhok Biba (1920-1947). Si shpagim...

Çfarë i solli feja e pushtuesit popullit shqiptar?

Nga Kolec TRABOINI Kur i ishte mbush mendja top për ta bërë Shqipërinë Kalifat të Zi, Abdi Baleta, para e prapa vitit 2000, më pat quajtur në 15 shkrimet e...

Klara Merlika: Unë nuk gënjej. Tepelena ishte kamp shfarosje!

Jeta juaj e tëra 45 vjet në internim. Është e vërtetë, kaq vite ka qenë internimi për ju? Po, është e vërtetë. Në vitin 1992 kam dalë nga Gradishta e...

Legjenda e gjallë e Kelcyrës Dhionis Simoni .Si i bëri njerëzit e zonës me...

Nga Luciano HODO Kush ka jetuar ne vitet 70 e 80 i ka veshur ndoshta njehere "sandalet" e punuara me mjeshteri nga Nisi Simoni me të birin ,...

E premtja e fundit e Adem Demaçit

Restorant "Gresa" (E Re) në Prishtinë ka qenë një nga vendet e preferuara të Bacës Adem. Prej 11 vjetësh Heroi mirëpritej nga stafi i restorantit luksoz. Të premten e fundit,...

Tre karafila t’i solla

Nga Alfred ZENELI 1. Si sot e 10 vite para pësove perplasje im atë Enver Bajram Zira Shehu ZENELI Nga njiiii që të largoj përgjithmonë Si sot me erdh lajmi nga cuca jote Dirja M'tha ne tel se...

In memoriam: Gjashtë vjet pa Arbën Xhaferrin

Etika e qënies Nga Arben XHAFERI Popujt e lashtë ballkanikë veçmas ilirët, të lodhur nga luftërat me Perandorinë Romake, ishin të pafuqishëm që t’u bëjnë ballë invaduesve që vinin nga katër...

Skënder Zogu: Një jetë në shërbim të kombit shqiptar

Të dashur miq, Me kënaqësi ju lajmëroj se libri "Një jetë në shërbim të kombit shqiptar" me kujtimet e z. Skender Zogu është përkthyer në shqip dhe gjendet në treg. Unë...

In memoriam Gaqo Çako

Nga Ilir KADIA “Limozi qau… unë qava… Çako shtrirë! “ E pashë Xhevahirin nëpër vapë tek tërhiqte këmbët zvarrë! I futa krahun dhe e ula në freskun më të afërt! “Do...