9 C
Tirana
E shtunë, 22 Shkurt, 2020

Ernesto Sabato për Gjergj Kastriot Skënderbeun

Nga Moikom ZEQO Ernesto Sabato, një nga shkrimtarët më të mëdhenj dhe më të famshëm të shekullit XX në librat e tij ka shkruar me ngazëllim dhe krenari ...

Edit Durham: Burrat e Kosovës dhe ata të Korçës janë kulmi i racës shqiptare

Përgatitur nga Daut DAUTI “Hotel Albania, Vlorë, 27 qershor 1914 I nderuari z. Nevison, Në këtë hotel ka qetësi dhe pastërti. Më duhet të them se rroga me të cilën paguhet Malingroot...

In memoriam Thimi Nika: Lamtumirë shok e mik. Mos na harro,ore!

JAVA NISI KEQ... Nga Agim XHAFKA Qysh në mëngjes lexova që na la Thimi Nika. Fluturoi pa zbardhur dita që të mos na trazonte ëndërrat. Bëri atë që dinte më...

Rizah Bllaca: Homeri shqiptar i shekullit të njëzetë

Nga Dr. Sadri FETIU Rizah Bllaca, lindi më 6 nëntor 1918 në fshatin Bllacë të Komunës seë Suharekës dhe vdiq më 28 maj 1988 në Shtimje. Rizah Bllaca u varros...

Pëllumb Zaimi: Ushtria shqiptare, 130 miliardë dollarë asete në vitin 1980

Kolonel Pëllumb Zaimin, ish-punonjës shkencor dhe ish-pedagog në Akademinë Ushtarake flet për vlerën monetare të sektorit të mbrojtjes së viteve 80-të. I pabesueshëm, në sasi dhe vlerë monetare, arsenali i...

In memoriam Helmut Harff: Lamtumirë gjeneral!

Në qershor të vitit 1999 gjenerali Helmut Harff dridhej nga padurimi. Nga shtabi i NATO-s në Durrës ai po përgatiste hyrjen e trupave gjermane në Kosovë, por rrugët e...

Luan Rama një urim të veçantë për Fatos Nanon

Gëzuar ditëlindjen Fatos Nano! Jetofsh gjatë e gëzofsh sa të jetosh! Në vend të kartolinës, këtë foto të 16 shtatorit të vitit 2000, si kujtim nga ajo kohë kur drejtonim...

E panjohura historike, betimi i Mbretit Zog me Përkrenaren e Skënderbeut

Nga Erald KAPRI Ahmet Zogu u shpall Mbret i Shqiptarëve me 2 Shtator 1928 nën titullin Zogu i I-rë. Kjo ngjarje që shënon 90-vjetorin e rishpalljes së Monarkisë Shqiptare u...

Portreti me cigare që Lasgush Poradeci i bëri Eqrem Çabejt

Në 109 vjetorin e lindjes së gjuhëtarit dhe albanologut Eqrem Çabej, e bija e tij Brikena, ka publikuar një dhuratë të panjohur më pare, që Lasgush Poradeci ia kishte...

Nëse minjtë i ngrenë këmbët përpjetë, jemi të vdekur

Ato që nuk thashë në libër: Ribotim i pjesshëm i intervistës së ish presidentit të SHBA, që shoqëroi daljen e librit të tij, “Decision Points” dhe ku flet me...