17 C
Tirana
E hënë, Shtator 16, 2019

Nëse minjtë i ngrenë këmbët përpjetë, jemi të vdekur

Ato që nuk thashë në libër: Ribotim i pjesshëm i intervistës së ish presidentit të SHBA, që shoqëroi daljen e librit të tij, “Decision Points” dhe ku flet me...

Dekalogu – Programi i Ballit Kombëtar

Mithat Abdyl Frashëri: Partia jonë është Shqipëria 1. Luftojmë për Flamurin Kuq e zi, për mbrojtjen e të drejtave të popullit shqiptar. 2. Luftojmë për një Shqipëri të Lirë,Etnike,Demokratike, me bazë...

A kreu Nënë Tereza rite ekzorcizmi gjatë vizitës natën në varrin e diktatorit

Por si është e vërteta e kësaj vizite tek varri i diktatorit? Prifti që ka përgatitur rastin e shenjtërimit të Nënë Terezës thotë se ajo është dërguar tek varri pa...

Është kohë e gjatë shumë deri në mars…

Nga Kastriot DERVISHI Ramiz Alisë-kryetar i Presidiumit të Kuvendit Popullor u takua me Nënë Terezën pak ditë para se të shpallje zyrtarisht plurazmi politik. Në procesverbalin përkatës të datës 4.12.1990...

Kthimi i Elenës: Eugjen Merlika në një rrëfim për të ëmën Elena Gjikën

Intervistoi Alda BARDHYLI Historia e një vajze italiane në Shqipërinë komuniste E vetmja rrugë e bukur që ajo pati në mëndje ishte kthimi…Sa...

Nënë Tereza, kombi dhe shteti

Nga Andrea STEFANI “By blood, I am albanian. By citizenship, an indian“- citohet së fundi edhe nga CNN të ketë thënë Nënë Tereza lidhur me biografinë e saj. Në përkthimet...

Dashuria fillon nga shtëpia jote

Nga Shën TEREZA Sot, mjeti më i madh, shkatërruesi më i madh i paqes, është aborti. Dhe ne që po qëndrojmë këtu, prindërit nga kanë dashur. Nuk do të ishim...

Kur mistiku i famshëm Osho shfaqte xhelozinë për marrjen e çmimit Nobel nga Nënë...

Rajneesh, i njohur edhe si Acharya Rajneesh, Bhagwan Shree Rajneesh, ose thjesht Osho ka qenë një nga filozofët dhe mistikët indianë më ndikues në vitet ’80. Osho (1931-1990) librat e...

Dori im i dashur, po e shkruaj këtë letër buzë liqenit, ku kaluam muajin...

Nga Xhuli KEKO Dori im i dashur, Kam disa kohë pa të shkruar, e di, por unë çdo mbrëmje bisedoj me ty. Pasi mbyllet dita dhe bëhem gati për gjumë, sigurisht...

Homazh për romancieren Dhurata Bozdo

Nga Prof. Nasho JORGAQI Këto ditë u nda nga jeta, pas një sëmundje të rëndë romancierja Dhurata Bozdo. E lindur në Shijak në vitin 1931 në një nga familjet...