13 C
Tirana
E mërkurë, Tetor 16, 2019

Nihat Bakalli vazhdues i veprës së Mit’hat Frashërit

Nga Uran BUTKA Si i arratisur politik, Nihati, fillimisht u lejua të ndiqte studimet e larta për albanologji, e mandej për drejtësi në Universitetin e Beogradit. Por, për veprimtari kombëtare...

“Çlirimi” i Tiranës

Nga Daniel GAZULLI Sipari i kësaj tragjedie hapet natën e 28 tetorit 1944, kur forcat komuniste që qëndronin në ilegalitet apo që kishin penetruar ato ditë në Tiranën e pushtuar,...

Ç’fituam nga Kongresi i Manastirit?

Nga Lumo SKËNDO (Mid'hat Frashëri) Tre muaj më parë, kur u lajmërua se do të mbahet në Manastir një kongres për abecenë e shqipes, shumë njerëz, mbase më të shumtët e...

Mid’hat Frashëri në 1946: Komunizmi, ja çfarë e pret Shqipërinë!

Arkiva Online e Viktimave të Komunizmit www.kujto.al “Enver Hoxha dhe banda e tij përgatisnin plane në ç’mënyrë ta bëjnë Shqipërinë një provincë serbe, edhe mbasandaj kanë guximin të thonë se kanë...

Një jetë e tradhtuar

Nga Drini PILKATI Fragment Ishte Nëndori i vitit 2000 dhe sapo isha kthyer nga Italia, pasi më kishin njoftuar se nëna ime ishte shumë e sëmurë. Në Tiranë kisha mbajtur akoma...

Ahmet Zogu nuk erdhi në pushtet me ndihmën e jugosllavëve

Nga Xhaferr SADIKU Lexova nje postim per njeqindvjetorin e Komitetit për Mbrojtjen Kombetare te Kosoves (KMKK).Ajo qe te ben pershtypje eshte fakti se edhe ne Kosove u qenka fiksuar ideja...

Amaneti i Kutelit për familjen: Ta doni vendin dhe gjuhën gjer në vuajtje

Nga Dhimitër PASKO (i njohur nga shumica me pseudonimin, Mitrush Kuteli) E dashur Efterpi, Këtë letrë, që është, ndofta, e fundit, desha të ta shkruaj me dorë, po nuk...

Autokromat e mahnitshme të koleksionit Kan

Në vitin 1909 bankieri milioner francez dhe filantropisti Albert Kahn ndërmori një projekt ambicioz për të krijuar një koleksion fotografik të popujve, dhe për popujt, e botës. Si idealist...

Një hap që era dot se fshiu

Nga Ilir DEMALIA Sot tek po rrëmoja, gjeta një foto të poetit ekzistencialist, antikonformistit, njeriut të protestës por aq dhe i brishtë me miqtë. Sa ishte stoik aq ishte dhe...

Dhimbja e Kampit të Përqëndrimit në Tepelenë

Nga Armand MAHO Kampi ndodhet ne te hyre te qytetit, nga pjesa veriore nen kembet e kalase. Sot eshte i rrenuar, dhe godinat ste thone asgje. Ne mes te sheshit...