13 C
Tirana
E enjte, 28 Maj, 2020

Elegji për Havzi Nelës, poetin e mësuesin dëshmor….

Nga Sami REPISHTI …Nji vajtim për heroin që nuk jeton ma, për atë që dha shembullin e jetën, e meritoi përjetësimin e emnit Havzi Nela! Dëshmori Havzi Nela ka qenë...

“Vrasja e Sokolit” një libër nga Arben Rrozhani

Pak ditë më parë u mbushën pesë vjet nga vdekja e deputetit dhe ish-ministrit Sokol Olldashi. Edhe pse një ngjarje që u vulos si aksident, ajo nuk u zbardh...

Fati tragjik i djalit të Ismail bej Vlorës, si vdiq nëpër burgjet e komunizmit…

Dje, shqiptarët festuan “Ditën e Flamurit”, një ngjarje që pa Ismail bej Vlorën nuk do të ishte bërë e mundur. Por, gjatë viteve, familja e tij jo gjithmonë ka marrë...

Shqipëria më ngjan shpesh me një femër që e kanë nxjerrë ta shesin

Nga Ardian KLOSI Disa mendime të Ardian Klosit për kujtesën kolektive, për mungesën e respektit në shoqërinë shqiptare, për shkatërrimin e natyrës, për patriotizmin e kosovarëve, për egërsinë në trafik,...

Në kujtim të një dite historike

Nga Reshat KRIPA Dita e Flamurit Ky shkrim i dedikohet një ngjarjeje të jashtëzakonshme që ka ndodhur në qytetin tim të lindjes, në Vlorë, në kremtimin e ditës së pavareësisë...

Ylber Merdani: Për kalvarin e familjes së tij, nga pushkatimet, burgjet e internimet e...

Nënën e kisha parë të qante shpesh, por ajo sa herë që më vinte re që unë po hyja në dhomë, fshinte lotët dhe përpiqej të dukej e gëzuar....

Katolicizmi i Faik Konicës

Nga Ilir IKONOMI Pjesë nga libri: “Faik Konica: Jeta në Uashington” Në vitin 1933 Zogu mbylli ose shtetëzoi të gjitha shkollat private dhe të huaja në Shqipëri. Këtu përfshiheshin shkollat jezuite...

“Udhëtimi i fundit me Agim Qiriaqin, si vdiq në vetmi tue iu dridhë duar...

Nga Çun LAJÇI Kisha xhiruar film plot tre muaj me aktorin Qiriaqi që kurrë ma parë s’e kisha takuar. Ishim ba miq dhe na dukej se gjithë jetën kishim punua...

Njeriu, idealisti dhe shkrimtari Petro Marko

Nga Sadik ELSHANI Me rastin e 25 vjetorit te ndarjes nga jeta te shkrimtarit te njohur e te dashur, Petro Marko (25 nentor, 1913 – 27 dhjetor, 1991) Kur shkrimtaret, artistet,...

Mit’hat Frashëri nuk ka qenë i persekutuar nga regjimi komunist, por i përbaltur prej...

Nga Kastriot DERVISHI U ndanë edhe lajmet e radhës nga një agjenci qeveritare se Mit’hat Frashëri paska qenë i “persekutuar” (në largësi) nga regjimi komunist (d.m.th. në vitet 1945-1949). Siç u...