21 C
Tirana
E hënë, 28 Shtator, 2020

Kujtesë popullit tim që zakonisht…harron shpejt…

Nga A.R. DOSTI Si sot 8 vjet me pare 4 qytetare shqiptare qe ishin pjesmarres ne protesten me te dhuneshme ne Shqiperi te dekades se fundit te ideuar, organizuar e...

551 vjet nga vdekja e heroit kombëtar

Sot bëhen 551 vjet nga vdekja e Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu, i cili vdiq më 17 janar 1468, në Lezhë. Gjergj Kastrioti, Heroi Kombëtar i Shqipërisë lindi në...

Agron Bala, unë dhe ministri mashtrues

Nga Rexhep SHAHU Një ditë tetori 2013, kur fshesa socialiste kundër nëpunësve që nuk i donte ose që i shihte kundërshtarë politikë, (më e hekurt se fshesa greke dikur kundër...

In Memoriam: Agron Bala

Nga Ndoc SHABEN Më 15 janar 2016 u nda nga jeta gazetari dhe intektuali i shquar Agron Bala. Agron Bala ka lindur në qytetin e Shkodrës më 11 prill të...

Dom Anton Kçira shërbestar i Zotit e i Atdheut

Nga Dalip GRECA PJESA I “Dom Anton Kçira shërbestar i Zotit e i Atdheut”, është një libër që ka në qendër figurën e meshtarit, që në emër të Zotit i shërben...

Më 5 janar 1555, prifti katolik shqiptar Dom Gjon Buzuku përfundoi së shkruari...

Nga Ndoc SHABEN Më 5 janar 1555, prifti katolik shqiptar Dom Gjon Buzuku e përfundoi së shkruari ‘Mesharin’ e tij, që deri më sot njihet si vepra e parë e...

I keni harruar këto foto?

Nga Bledi KASMI Janë të ashtquajturat komitete të shpëtimit publik të rebelemit të Marsit ’97, që digjnin “RD”. Asgjë nuk ka ndryshuar nga soji i tyre sot dhe as që...

Studentët dhe Mbretëria

Nga Beniamin BAKALLI Ajo që nuk mund të mbetet në hije, është përpjekja e Mbretit Zog, për dërgimin e sa më shumë studentëve shqiptarë të cilët do të vazhdonin studimet...

Dr. Ferid Muradi, ose rruga e gjatë nga larja e pjatave tek Çmimi Nobel

Nga Vehbi BAJRAMI Kombi shqiptar përherë ka nxjerrë njerëz të shquar që ia kanë rritur krenarinë dhe e kanë radhitur përkrah kombeve të mëdhenj me njerëz të shquar. Njëri ndër...

Si e harruam Donika Kastriotin?

Nga Ilir YZEIRI Viti i Skënderbeut, siç është shpallur 2018-a, që përkon me 550 vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, mund të kishte shërbyer për ta ndriçuar më mirë...