5 C
Tirana
E hënë, 16 Dhjetor, 2019

In Memoriam: 30 vjetori i vdekjes së Muharrem Bajraktarit

Nga Prof. Shefqet HOXHA NË 30-VJETORIN E VDEKJES SË MUHARREM BAJRAKTARIT (1895-1989) Më 21 janar 2019 ishte 30-vjetori i vdekjes së Muharrem Bajraktarit, nacionalistit...

Dy metra vend për Mestan Ujanikun: për një varr, për një bust a për...

Nga Albana MUSABELLIU – Michigan, USA S’ka varr, por ka mbetur në këngë, s’ka monument, por ka bërë histori, dhe flet me zërin e saj. Pasaporta e tij ishte shqiptarizmi....

Shtëpia në park dhe krrokama e korbit: Kurrë më!

Nga Sinan KAMBERAJ Reportazh: Në 210-vjetorin e lindjes së Poetit Edgar Allan Poe Në Bronx të New York-ut, në harkun ku rruga Kingsbridge pret Avenynë ‘Grand Concourse’, në një park të...

“Bermuda” e Gjirokastrës: Musine, Ismail, Enver…

Nga Shpend SOLLAKU NOÉ (retrospektive). Vështirë të gjendet një qytet tjetër kaq i vogël sa Gjirokastra që të ketë ndikuar aq shumë në historinë apo kulturën e një vendi. Dikush...

Kundër pseudofilologëve

Nga Eqerem ÇABEJ Nga shtyllat e Shekullit të Ri të verës, si dhe nga ato të Gazetës së Re duket çiltas se një epidemi grafomanie paska kapur shumë “Krena të...

Presidenti Wilson, engjëlli mbrojtës i Shqipërisë

Nga Andi MEMA Thomas Woodrow Wilson u lind në qytetin Stauton, Virxhinia të Amerikës më 28 dhjetor 1856. Gjatë shkollimi dallohej si një nxënës i zellshëm dhe orator i mirë,...

Familja e Hotit e shuar për atdhe

Nga Kolec TRABOINI DEDË GJO LULI, NIK GJELOSH LULI, GJERGJ DEDË GJO LULI, KOL DEDË GJO LULI, LUC NISHI, PAL LUC NISHI, GJELOSH LULI Nga largësia e një shekulli emri e...

Unë dhe diktatura

Nga Reshat KRIPA E nderuara zonja Susanne Schütz, Anbasadore e Gjermanisë, Tiranë. I nderuar zoti Walter Glos, Drejtor iFondacionit “Konrad Adenauer”, Tiranë. I nderuar zoti Karsten Dümmel, Drejtor i Fondacionit “Konrad...

Kujtesë popullit tim që zakonisht…harron shpejt…

Nga A.R. DOSTI Si sot 8 vjet me pare 4 qytetare shqiptare qe ishin pjesmarres ne protesten me te dhuneshme ne Shqiperi te dekades se fundit te ideuar, organizuar e...

551 vjet nga vdekja e heroit kombëtar

Sot bëhen 551 vjet nga vdekja e Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu, i cili vdiq më 17 janar 1468, në Lezhë. Gjergj Kastrioti, Heroi Kombëtar i Shqipërisë lindi në...