27 C
Tirana
E premte, 25 Shtator, 2020

Xhevat Lloshi: Kongresi i Manastirit, ju rrëfej të rejat e një gjuhe të vjetër

Prof. Dr. Xhevat Lloshi flet për studimin: “Rreth alfabetit të shqipes” Nga Leonard VEIZI Askush nuk është në gjendje të argumentojë se përse iliret apo arbëreshët, të cilët...

Skënder Zogu: Një jetë në shërbim të kombit shqiptar

Të dashur miq, Me kënaqësi ju lajmëroj se libri "Një jetë në shërbim të kombit shqiptar" me kujtimet e z. Skender Zogu është përkthyer në shqip dhe gjendet në treg. Unë...

Shtëpia në park dhe krrokama e korbit: Kurrë më!

Nga Sinan KAMBERAJ Reportazh: Në 210-vjetorin e lindjes së Poetit Edgar Allan Poe Në Bronx të New York-ut, në harkun ku rruga Kingsbridge pret Avenynë ‘Grand Concourse’, në një park të...

Katolicizmi i Faik Konicës

Nga Ilir IKONOMI Pjesë nga libri: “Faik Konica: Jeta në Uashington” Në vitin 1933 Zogu mbylli ose shtetëzoi të gjitha shkollat private dhe të huaja në Shqipëri. Këtu përfshiheshin shkollat jezuite...

Kleri katolik shqiptar si imazhi simbol i perceptimit tё armikut tё popullit nga diktatura...

Nga Dr. Gjon BORIÇI ◾◾◾ I▪️Në vend të hyrjes – Marksizmi vs. Krishtërimit Debati i madh qё ёshtё zhvilluar pёrgjatё dy shekujve tё fundit pas lindjes sё teorisë marksiste dhe Krishtërimit,...

Në ditët e vështira duken kombet e mëdha

Nga Neritan SEJAMINI ◾◾◾ Më 11 shtator 2001 pashë nga afër e përjetova, nga njëra anë, tronditjen paralizuese të një krimi barbar dhe, nga ana tjetër, ngadhnjimin e njerëzve të lirë....

Rizah Bllaca: Homeri shqiptar i shekullit të njëzetë

Nga Dr. Sadri FETIU Rizah Bllaca, lindi më 6 nëntor 1918 në fshatin Bllacë të Komunës seë Suharekës dhe vdiq më 28 maj 1988 në Shtimje. Rizah Bllaca u varros...

Një hap që era dot se fshiu

Nga Ilir DEMALIA Sot tek po rrëmoja, gjeta një foto të poetit ekzistencialist, antikonformistit, njeriut të protestës por aq dhe i brishtë me miqtë. Sa ishte stoik aq ishte dhe...

Mehmet Shehu besnik i Hoxhës, çfarë më tregoi Bashkimi në vitin 1992

Nga Ilir DEMALIA Në gazetën “Panorama”, lexova një pjesë nga libri i Vera Bekteshit, së cilës, nuk ia kam lexuar librat dhe nuk mund ta paragjykoj apo të gjykoj në...

Laura Keçi, 16-vjeçarja e arrestuar nga banda komuniste pse bëri kryqin ne vitin...

Laura Keçi ishte vetëm 16 vjeç kur e dënuan e mandej arrestuan, duke shënuar kështu edhe të vetmen femër shqiptare, që u dënua në moshë kaq të vogël në...