11 C
Tirana
E shtunë, Dhjetor 7, 2019

Tre karafila t’i solla

Nga Alfred ZENELI 1. Si sot e 10 vite para pësove perplasje im atë Enver Bajram Zira Shehu ZENELI Nga njiiii që të largoj përgjithmonë Si sot me erdh lajmi nga cuca jote Dirja M'tha ne tel se...

Krimineli komunist që vrau dhe shokun e tij të ngushtë,kujt i shërben kulti i...

Prokurori Misto Treska:Pse po ruhesh Patre, (Patre kish ngrit veladonin dhe ruhej mos stërkalej me cikla balte kur po e çonin drejt pushkatimit), në baltë ke për të shkuar...

Partinë Socialiste nuk e ka drejtuar as Fatosi dhe as Edi Rama, por Gramoz...

Nga Muho ASLLANI Gramozi ishte mësues e më pas drejtor i shkollës së mesme bujqësore në Progonat të Tepelenës. Nga drejtor i shkollës së mesme e zgjodhën anëtar të Byrosë...

“Udhëtimi i fundit me Agim Qiriaqin, si vdiq në vetmi tue iu dridhë duar...

Nga Çun LAJÇI Kisha xhiruar film plot tre muaj me aktorin Qiriaqi që kurrë ma parë s’e kisha takuar. Ishim ba miq dhe na dukej se gjithë jetën kishim punua...

Fjala e Aleksandër Xhuvanit në varrimin e Gjergj Fishtës

Zotnij të ndershëm Si vetëtimë u-perhap an’e kand të Shqipnisë lajmi i idhët i vdekjes së poetit t’onë kombëtar At Fishtës dhe e mahnitun mbetet sot mbarë bota shqiptare,...

Dekalogu – Programi i Ballit Kombëtar

Mithat Abdyl Frashëri: Partia jonë është Shqipëria 1. Luftojmë për Flamurin Kuq e zi, për mbrojtjen e të drejtave të popullit shqiptar. 2. Luftojmë për një Shqipëri të Lirë,Etnike,Demokratike, me bazë...

Natyrë e bukur, njerëz mikpritës dhe një vend i plagosur nga terrori komunist

Nga Enver ROBELLI ◾◾◾ Çfarë panë në Shqipëri një grup shkencëtarësh gjermanë që merren me trajtimin e së kaluarës komuniste të Gjermanisë Lindore? Shqipëria është një vend me natyrë të mrekullueshme. Shqipëria...

Nuk shembet Shqipnija pse gjykohet per dekë Padër Anton Harapi

At Anton HARAPI Fjala e Fundit në gjyqin e Tij: “Falnderoj Drejtësinë Popullit që po më jep fjalen e fundit në këte kohë të kritikshme per mue. Fjala jeme e fundit...

Presidenti Wilson, engjëlli mbrojtës i Shqipërisë

Nga Andi MEMA Thomas Woodrow Wilson u lind në qytetin Stauton, Virxhinia të Amerikës më 28 dhjetor 1856. Gjatë shkollimi dallohej si një nxënës i zellshëm dhe orator i mirë,...