13 C
Tirana
E mërkurë, Tetor 16, 2019

Udhëtari i parë i rrugës “Teodor Keko”!

Nga Luciano S. HODO ◾◾◾ Një histori e bukur nga dita kur linda une... "E dashur erdha, Mos u çudit ! Une jam zog, E ngre folene aty ku dua, Do te te futem...

8 Tetor 2019, 124 vjet nga lindja e Mbretit Zog

◾◾◾ Ne perkujtim të ditelindjen të Mbretit ZOG I Mbret i shqiptarëve. Ahmet Zogu e ka shruar vete historine e Tij, duke e bere kohen e qeverisjes, kur Ai drejtoj shtetin...

Shtatë dekada pa Mit’hat Frashërin, vdiq apo e vranë?

◾◾◾ Mid’hat Frashëri u nderua dje në 70 vjetorin e vdekjes pranë varrit të ri, ku prehet që prej një viti, pranë vëllezërve Frashëri në Kodrat e Liqenit Artificial. Simpatizantë...

I paharruari Mustafa Greblleshi

Nga Marsida T NAJDENI ◾◾◾ Mustafa Greblleshi 1922 – 1986 Lindi në Tiranë në një familje qytetare. Ai ishte publicist, gazetar, shkrimtar dhe përkthyes shqiptar. Ndër të parët autorë që shkruajti një...

Për ngritjen e Milosheviqit, “të gjitha fajet i ka byrekxhiu shqiptar”!

Nga Agim MALA ◾◾◾ Me rastin e 12-vjetorit tĕ vdekjes sĕ publicistit, poetit dhe dramaturgut Agim Mala, Telegrafi risjell nĕ kujtesĕ njĕ shkrim tĕ tij tĕ botuar më 18 mars...

Shuhet Gjon Athanasi, tenori shqiptar që luajti në opera rolin e Skënderbeut

◾◾◾ Tenori i njohur Gjon Athanasi (1925-2019) është shuar në moshën 94-vjeçare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, aty ku prej 25 vitesh jetonte. Prindërit e tij i kishin emigruar që...

Enver Hoxha: “Çabej të mos dalë më jashtë shtetit, e ka tepruar…”

◾◾◾ Ishin nga i njëjti qytet dhe bashkëmoshatarë. Kishin studiuar në të njëtën shkollë në vëndlindjen e tyre në Gjirokastër dhë më pas u ndanë për t’u ritakuar pas disa...

Si jam njohur me…EDI RAMEN

Nga Faruk MYRTAJ ◾◾◾ NE (besojmë se) i njohim të gjithë, atëherë ishim të bindur se aq keq sa kishim qenë deri atë mot, s’do ishim kurrë më. Dhe kjo natyrisht...

Natyrë e bukur, njerëz mikpritës dhe një vend i plagosur nga terrori komunist

Nga Enver ROBELLI ◾◾◾ Çfarë panë në Shqipëri një grup shkencëtarësh gjermanë që merren me trajtimin e së kaluarës komuniste të Gjermanisë Lindore? Shqipëria është një vend me natyrë të mrekullueshme. Shqipëria...

Letra e Mark Shllakut drejtuar bashkëshortes, pak orë para pushkatimit

Përgatitur nga Stefan ÇAPALIKU ◾◾◾ Kjo letër në mënyrë obligatore duhet të bëhet pjesë e librave të këndimit të shkollës shqiptare. Mundësisht e detyrueshme për t’u mësuar përmendësh. Kjo letër është...