7 C
Tirana
E enjte, Dhjetor 13, 2018

Lamtumire mik i madh i shqiptareve…

Nga A.R.DOSTI Mbreme ka nderruar jete ne shtepine e tij ne Texas ..ne moshen 94 vjecare Presidenti i 41 i SHBA....George H.W.Bush.... ...Burreshtetasi i madh i Amerikes ne krye te Shtepise...

“Vrasja e Sokolit” një libër nga Arben Rrozhani

Pak ditë më parë u mbushën pesë vjet nga vdekja e deputetit dhe ish-ministrit Sokol Olldashi. Edhe pse një ngjarje që u vulos si aksident, ajo nuk u zbardh...

Fati tragjik i djalit të Ismail bej Vlorës, si vdiq nëpër burgjet e komunizmit…

Dje, shqiptarët festuan “Ditën e Flamurit”, një ngjarje që pa Ismail bej Vlorën nuk do të ishte bërë e mundur. Por, gjatë viteve, familja e tij jo gjithmonë ka marrë...

Shqipëria më ngjan shpesh me një femër që e kanë nxjerrë ta shesin

Nga Ardian KLOSI Disa mendime të Ardian Klosit për kujtesën kolektive, për mungesën e respektit në shoqërinë shqiptare, për shkatërrimin e natyrës, për patriotizmin e kosovarëve, për egërsinë në trafik,...

Në kujtim të një dite historike

Nga Reshat KRIPA Dita e Flamurit Ky shkrim i dedikohet një ngjarjeje të jashtëzakonshme që ka ndodhur në qytetin tim të lindjes, në Vlorë, në kremtimin e ditës së pavareësisë...

Katolicizmi i Faik Konicës

Nga Ilir IKONOMI Pjesë nga libri: “Faik Konica: Jeta në Uashington” Në vitin 1933 Zogu mbylli ose shtetëzoi të gjitha shkollat private dhe të huaja në Shqipëri. Këtu përfshiheshin shkollat jezuite...

“Udhëtimi i fundit me Agim Qiriaqin, si vdiq në vetmi tue iu dridhë duar...

Nga Çun LAJÇI Kisha xhiruar film plot tre muaj me aktorin Qiriaqi që kurrë ma parë s’e kisha takuar. Ishim ba miq dhe na dukej se gjithë jetën kishim punua...

Njeriu, idealisti dhe shkrimtari Petro Marko

Nga Sadik ELSHANI Me rastin e 25 vjetorit te ndarjes nga jeta te shkrimtarit te njohur e te dashur, Petro Marko (25 nentor, 1913 – 27 dhjetor, 1991) Kur shkrimtaret, artistet,...

Mit’hat Frashëri nuk ka qenë i persekutuar nga regjimi komunist, por i përbaltur prej...

Nga Kastriot DERVISHI U ndanë edhe lajmet e radhës nga një agjenci qeveritare se Mit’hat Frashëri paska qenë i “persekutuar” (në largësi) nga regjimi komunist (d.m.th. në vitet 1945-1949). Siç u...

Mehmet Shehu besnik i Hoxhës, çfarë më tregoi Bashkimi në vitin 1992

Nga Ilir DEMALIA Në gazetën “Panorama”, lexova një pjesë nga libri i Vera Bekteshit, së cilës, nuk ia kam lexuar librat dhe nuk mund ta paragjykoj apo të gjykoj në...

Qëndroni të Lidhur me ShqipNews

50,491FansaPëlqeje
7,854NdjekësitNdjek
60,000NdjekësitNdjek
91NdjekësitNdjek
4,745AbonentëAbonohu
- Reklamoni ketu -

Të Fundit

Nëse Rudina zgjedh të largohet nga PD, Azemi do të qëndrojë…

Nga Basir ÇOLLAKU Rudina Hajdari, bija e vetme e liderit te dhjetorit 90, Azemit, deputete prej vitit 2017, ka vendosur te braktise Partine Demokratike, partine...

Sot është Dita e Shqiperisë, sot është dita Jonë …

Nga A.R.DOSTI Harrojeni.... ...Nuk mund ti plotesoje dot kurre kerkesat tuaja te respektuar studente AI...qe procedon penalisht nje profesor e nje artist qe ju bashkuan...

Nëse ju ka mbetë një pikë gjak ndër deje, dilni në Sheshin Skënderbej! Rrethojeni...

Nga Erl KODRA M'u sosën fjalët. Por nëse ju ka mbetë një pikë gjak ndër deje, dilni në Sheshin Skënderbej. Rrethojeni përbindëshin Edi Rama dhe...