24 C
Tirana
E martë, Korrik 16, 2019

Kështjella apo sanatoriumi i Ali Pashës

Nga Getoarbë Mulliqi BOJAJ ◾◾◾ Përkitazi me dramën “Rulet rus për Ali Pashën, të Milazim Krasniqit. Botuar nga Shtëpia Botuese Logos A, Shkup. Akti final, apo të tradhtia e madhe për Ali...

Pse mungojnë skulpturat publike femërore në Kosovë çka tregon kjo për femrën?

Nga Ilir MUHARREMI ◾◾◾ Pse te ne në Kosovë nuk kemi shtatore me figura femërore? A dëshmon kjo se femra nuk ka kontribuar shumë në politikë, shkencë, filozofi, art, histori ose...

Kujdes nga kitchi këto kriteret duhet t’i ketë shtatorja e Adem Demaçit

Nga Ilir MUHARREMI ◾◾◾ Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për ngritjen e shtatores së veprimtarit Adem Demaçi dhe ka nisur procedurat për realizimin e saj. Është hapur edhe tenderi për projektimin...

Shtatorja e Shkëlzen Haradinaj ekspresionizëm i tejkaluar

Nga Ilir MUHARREMI ◾◾◾ Sot në Pejë është përuruar sheshi “Shkëlzen Haradinaj”, në të cilin është përuruar edhe shtatorja e heroit të UÇK-së, Shkëlzen Haradinaj. Shtrohet pyetja kjo shtatore a i...

Drama e represionit dhe shfarosjes

Nga Albatros REXHAJ   ◾◾◾ “Gjakova një luftë ndryshe” nga Haqif Mulliqi e botuar nga Shtëpia Botuese ARMAGEDONI Prishtinë dhe e shfaqur premierë në Festivalin e Teatrove në Edinburg...

Shumë të meta në shtatoren e Fehmi Aganit

Nga Ilir MUHARREMI ◾◾◾ Shtatorja e akademik Fehmi Aganit ndodhet në ballë të objektit të Fakultetit të Filologjisë në Prishtinë. U punua nga skulptori Luan Mulliqi. Ajo nuk është në gjendje të mirë,...

Pashë “Dy gisht mjaltë” në Vjenë dhe kam dy llafe për ty, Ermal!

Nga Fjorda LLUKMANI Para pak ditësh në Vjenë një miku im shqiptar më fton në premierën e filmit ‘Dy gisht mjaltë’. E kisha parë në internet filmin, por për kuriozitet...

Libri që shpalos esencat e lëvizjeve politike kombëtare

Nga Haqif MULLIQI Momentet më “të mira” për gazetarinë janë ato të kohës kur një popull e ka më së vështiri. Dhe, besoj se mu këtë u përpoq të na...

Shqipëria sikur të çojë edhe Elton John-in në Eurosong, Rusia Azerbaxhanin ka për të...

Nga Enkel DEMI Ky është festival i cekët, spektakël i cekët dhe në fund një shfaqje vulgare e mendësive nacionaliste që vishen me një sheqerosje gay, e cila të vë...

A munguan fotografitë nga Kosova në Bienale të Venedikut ?

Nga Ilir MUHARREMI Vështrim për veprën “Sun & Sea (Marina)” fituese e çmimit “Luani i Artë” si dhe pavionin e Kosovës të prezantuar në Bienale të Venedikut Se arti është filozofi...