5 C
Tirana
E diel, 23 Shkurt, 2020

Gjergj Kastrioti dhe Kosova

Prof. Dr. Blerim LATIFI ◾◾◾ Jemi rritur duke mësuar në shkolla se Marin Barleti është i pari që shkroi biografinë e Skënderbeut. Në fakt e vërteta është ndryshe! Njeriu i parë...

E dua Kosovën gjer në dhimbje, se është Shqipëri!

Nga Petro MARKO ◾◾◾ Dashuria për kosovarët më lindi në fillim të viteve tridhjetë. Njoha më parë Asim Vokshin, që ishte nëntoger i xhandarmërisë në rrethin e Gjirokastrës, kur unë isha...

Alma Lamçja i bashkohet Aleancës Kosova e Re

◾◾◾ Të nderuar miq, Dua t’ju njoftoj se pas një konsultimi të thuktë me familjen, të afërmit dhe miqtë e mi më të mirë, kam vendosur të jem pjesë e listës...

Vij nga një familje emigrante, më kanë mësuar gjithmonë të krenohem me rrënjët e...

◾◾◾ Artistja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, së fundmi ka dhënë një intervistë ekskluzive për revistën e famshme Vogue, ku ka folur rreth më...

Ryshfeti si mjet diplomatik i Beogradit

◾◾◾ Prishtinë, 26 gusht – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës dëshiron të shprehë shqetësimin e saj të thellë për raportet në media për zyrtarët e...

Konventa Jugosllavo-Turke për shpërnguljen e shqiptarëve

Marrëveshja turko-jugosllave e vitit 1938 dhe e dyta; Marrëveshja Turqi-Greqi-Jugosllavi më 28 shkurt 1953 e njohur si Pakti Ballkanik janë dy nënshkrimet fatkeqe për shqiptarët. KONVENTA Mbi rregullat...

Dallimet e shumta me shtetin e Kosovës, që nuk vihen re në Tiranë

Nga Adri NURELLARI ◾◾◾ Është bërë një lloj mode në Shqipëri që zhvillimet dhe ngjarjet që ndodhin në Kosovë, t’i trajtojnë njësoj si të jenë në Shqipëri, pra me të njëjtin...

Politikanët shqiptarë nuk jane krejt njajtë… Nuk jemi krejt njajtë

Nga Berat BUZHALA ◾◾◾ Menyra me e mire me i ndihmu hajnat dhe ata qe kane abuzu me pushtetin tash e 12 vjet eshte nese na gazetaret dhe analistet dalim para...

Ndodhi në ditën e sotme: Kur Halimi e vrau Rostkovskin

Nga Daut DAUTI ◾◾◾ Me 8 gusht 1903, Halimi, një ushtar shqiptar, me shërbim në Manastir e vrau konsullin rus, Aleksandar Arkadieviq Rostkovskin. Po atë vit, në muajin mars, një...

FSK-së i bashkohen 337 pjesëtarë të rinj

Forcës së Sigurisë së Kosovës zyrtarisht sot i janë bashkuar 337 pjesëtarë të rinj, në mesin e tyre 52 femra dhe 22 nga komunitetet pakicë. Certifikimi i sotëm shënon gjeneratën...