19 C
Tirana
E hënë, Shtator 16, 2019

Një dekret presidencial kundër ndarjes së Kosovës

Nga Çim PEKA Qelbi i krizës totale; ekonomike, sociale, politike, parlamentare, në drejtësi madje edhe brenda vetë mazhorancës qeverisëse, prej kohësh ka dalë në shesh. Por së fundmi ajo këputi edhe...

“Shkëmbimi i territoreve”

Nga Rexhep QOSJA Ideja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, e bërë publike shumë vite më parë, por e përditësuar dy muajt e fundit, tashmë është ngritur në...

E shkruar më 28 Nëntor

Nga Mehmet KRAJA Bashkimi kombëtar, bashkimi i Kosovës me Shqipërinë, mund të bëhet vetëm nëse Shqipëria respekton vullnetin politik dhe sovranitetin e Kosovës, sepse në të kundërtën bashkimi quhet aneksim. Para...

Gomari që bëri patriotin në Pejë

Nga Berat BUZHALA Kjo ishte e tëra nga cirku i ditës së sotshme. Erdhi Edi nga Tirana në Pejë për të na thënë që ai që e quan Hashim Thacin tradhtar...

Kujdestari i Serbisë: Javën tjetër vij në Kosovë, deri atëherë të largohet taksa ndaj...

Udhëheqësit europianë sillen me Republikën e Kosovës sikur ajo ishte shkaktarja dhe armikja e tyre në luftën e 1999-ës dhe sikur kriminelët serbë ishin aleatët e tyre. Ka ardhur...

Kryeministrja serbe është një injorante dhe gënjeshtare

Nemanja Stjepanovig: Kryeministrja serbe eshte nje injorante dhe genjeshtare, ndersa drejtesia e Serbise I ka mbyllur syte para kriminelëve te luftes. Aktivisti i njohur për të drejtat e njeriut nga...

Gjergj Kastrioti është pasqyra ku Shqiptarët e njohin vetveten

Nga Imzot Dodë Gjergji Në mbrëmjen kulturore të promovimit të 3 librave të rinj për Gjergj Kastriotin – Skënderbeun, në Rezidencën e Ipeshkvisë në Prishtinë, më 9 nëntor 2018, e...

Zëvendëskryeministri Hoxhaj: Të kushtëzohet BE’ja nëse s’ndodh liberalizimi

Njeriu i dytë në Qeveri dhe në PDK, Enver Hoxhaj, konsideron se Kosova duhet të ndryshojë qasjen ndaj Bashkimit Evropian nëse deri në fund të vitit nuk merret vendimi...

Thaçin duhet ta eliminojmë, sikur ky Rugovën

Nga Berat BUZHALA Nëse në vitin 1999 Rugova ishte detyruar që t'ia lëshonte vendin Thaçit për hir të kompromisit, ani pse President i zgjedhur, tash duhet të detyrohet Thaçi t'ia...

Hapet në Prishtinë piceria e famshme botërore “Famous Famiglia Pizza”, biznes i familjes shqiptare...

Në prezencën e dhjetëra mysafirëve, të enjten në Prishtinë është hapur piceria e famshme botërore “Famous Famiglia Pizza”. Ardhja e këtij brendi botëror në kryeqytetin e Kosovës, sjellë shijen e...