20 C
Tirana
E enjte, Shtator 19, 2019

Politikanët shqiptarë nuk jane krejt njajtë… Nuk jemi krejt njajtë

Nga Berat BUZHALA ◾◾◾ Menyra me e mire me i ndihmu hajnat dhe ata qe kane abuzu me pushtetin tash e 12 vjet eshte nese na gazetaret dhe analistet dalim para...

Ndodhi në ditën e sotme: Kur Halimi e vrau Rostkovskin

Nga Daut DAUTI ◾◾◾ Me 8 gusht 1903, Halimi, një ushtar shqiptar, me shërbim në Manastir e vrau konsullin rus, Aleksandar Arkadieviq Rostkovskin. Po atë vit, në muajin mars, një...

FSK-së i bashkohen 337 pjesëtarë të rinj

Forcës së Sigurisë së Kosovës zyrtarisht sot i janë bashkuar 337 pjesëtarë të rinj, në mesin e tyre 52 femra dhe 22 nga komunitetet pakicë. Certifikimi i sotëm shënon gjeneratën...

Lojën speciale kundër Kosovës nuk e ka konceptuar askush më mirë se Thaçi

Nga Nezir KRAKI ◾◾◾ Profesori dhe ligjëruesi, Nezir Kraki, përmes një shkrimi të gjatë, ka folur lidhur me vendimin e fundit të Haradinajt. Ai thotë se kurrë nuk ka ndërruar mendimin dhe...

Zbulohet një detaj shokues për Jusuf Buxhovin: Ja cilin shqiptar e kishte marrë në...

Deklarata e Jusuf Buxhovit, ku tha se lufta e UÇK-së nuk ishte e drejt, ka ngjallur reagime të mëdha në opinion, shkruan “Bota sot”. Mirëpo, Veprimtari i mirënjohur i Lëvizjes...

Pse erdhi zoti Eliot Engel në Serbi dhe në Kosovë?

Nga Enver BYTYÇI ◾◾◾ Kryetari i Komitetit të Jashtëm, Eliot Engel, sot është në Prishtinë. Po sot ai ishte në Preshevë, ndërsa dje pati një takim në Beograd me presidentin e...

Mos abuzoni me NewBorn-in, ai i shërben vetëm Pavarësisë së Kosovës

Nga Ilir MUHARREMI ◾◾◾ NewBorn është vendosur më 17 shkurt 2008. Ideator ishte Fisnik Ismaili. Skulpturë e krijuar me rastin e Pavarësisë së Kosovës dhe ky monument çdo vit...

Vendoseni shtatoren e Adem Jasharit në Prishtinë o qyqarë!

Nga Ilir MUHARREMI Shtatorja e Adem Jasharit ndodhet në Tiranë. Stambolli poashtu ka lartësuar emrin e heroit Adem Jashari. Shtatorja e Adem Jasharit ndodhet edhe në Radushë të Shkupit, por...

Kosova është prova se Holokausti duhet kujtuar

Nga Ruben AVXHIU Një argument pse ankesat për mungesë njohjeje nga Izraeli janë pa vend në ditën e përkujtimit E kam shkruar edhe më parë po ndoshta duhet përsëritur pas...

Kundërbalanca e Perëndimit ndaj vizitës së Putinit në Beograd

Nga Ardian KASTRATI Vizita e Putinit në Beograd u përcoll me pompozitet të madh nga regjimi i Vuçiçit. Strukturat parapolitike të Vuçiçit, që e mbajnë të uzurpuar shtetin e Serbisë...