19 C
Tirana
E diel, Shtator 22, 2019

Fjalimi i plotë i Nexhmedin Spahiut në Novi Pazar

Fjalimi i plotë i Nexhmedin Spahiut: Të dashur miq, Urime ditëlindja e 28 e SDA-së, dhe ju dëshiroj punë të mbarë Javën e kaluar unë është dashtë të marr pjesë në...

Manastiri shqiptar i Deçanit ruan shandanin e falur nga Gjergj Kastrioti

Prof.Dr Valter SHTYLLA Manastiri i Deçanit në Kosovë ndodhet pranë qytetit të Deçanit, por edhe ndërmjet Gjakovës dhe Pejës. Vendosja e këtij kompleksi arkitekturor është bërë nën këmbët e Bjeshkëve të...

Edi Rama dhe oligarku i tij Shefqet Kastrati thikë pas shpine Kosovës për Rrugën...

Edi Rama dhe oligarku i tij Shefqet Kastrati kanë vendosur t’i gjobisin kosovarët Vendimi i skandaloz i Qeverisë shqiptare diskriminon mijëra kosovarë që shkojnë për pushime në Shqipëri duke shpenzuar...

Serbia, faktori kyç i destabilizimit të Ballkanit

Nga Sonja BISERKO Qëllimi është që në lojë të futet edhe Rusia që për momentin si interes e ka që Kosova të mbetet një konflikt i ngrirë. Do të ishte...

Si votuan shtetet e BE-së për vizat e Kosovës në Parlamentin Evropian?

Dje në Parlamentin Evropian u votua pro liberalizimit të vizave për Kosovën. Nga 628 vota, 420 anëtarë votuan pro, 186 votuan kundër dhe 22 abstenuan. Por si votuan...

U nisëm për në Prevallë por u kthyem nga një Përrallë

Nga Ilir META Mirëmëngjes të dashur miq! Duke ju uruar një fundjavë të mbarë po ndaj me ju disa momente nga pushimet malore në Kosovë. U nisëm për në Prevallë...

Presidenti serb rehabilitoi fashizmin e Millosheviçit pranoi se ai ka dështuar në luftë!

Nga Halil MATOSHI Presidenti Vuçiç dëshiron që ta rehabilitojë Millosheviçin, por edhe gjeneralët e luftës serbe për Kosovën, por njëkohësisht i cilëson fatale rezultat faktike të kësaj lufte duke lëshuar...

Vanity Fair: Prishtina,një kryeqytet i ri evropian

Nga Francesca MASSOTI Është atdheu i dy këngëtareve më të famshme të kohëve të fundit, Dua Lipa dhe Rita Ora, kryeqyteti i Shtetit më të ri në...

Dokumentat autentike të Kongresit të Berlinit rrënojnë gënjeshtrën serbe për Kosovën dhe shqiptarët

Nga Jusuf BUXHOVI Dokumentet e gjithëmbarshme autentike të Kongresit të Berlinit dhe ato të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit – me ato përcjellëse nga burime të ndryshme, paraqesin çelësin e interpretimit...

Shërbimi sekret: Republika që vepron nën hije

Një dokumentar i publikuar dy vjet më parë nga televizioni francez, Canal + dëshmonte për lidhjet e presidentit të Kosovës, me shërbimin sekret francez. Në dokumentar zbulohen lidhjet e...